Europa bagud i salg af chips

En ny rapport viser, at salget af chips er steget væsentligt mere på verdensplan, end det er i Europa.

Halvleder-salget i Europa voksede sidste år langsommere end gennemsnittet på verdensplan.

Ifølge en rapport fra Forbundet for Europæisk Halvleder-Industri er det den lave vækst i salget af mikroprocessor i regionen, der trækker ned.

Salget af halvledere voksede på verdensplan i 2006 med 8,9 procent i forhold til det foregående år, så det nåede op på et salgstal på 1,4 milliarder kroner. Til sammenligning steg salget i Europa kun med 1,6 procent i 2006.

Stigningen var understøttet af salget af DSP'er (digital signal processors), dynamisk RAM, flash hukommelse, diskret udstyr som power transistorer og brugerspecifikke chips til mobile, industrielle og forbruger-applikationer.

Selvom salgstallene var lave i december, hjalp de til med at hæve det årlige salgstal, fordi de var højere end året før.

I december var salget i Europa nede på 20 milliarder kroner, 5,1 procent mindre end i november, men stadig 5,4 procent højere end samme måned året før.

Rapporten blev offentliggjort midt i blandede resultater fra chip-producenter verden over.

Tysklands Infineon Technologies rapporterede en stigning på 27 procent for årets sidste kvartal i forhold til året før - på trods af et mærkbart fald i salg fra dets afdeling der leverer chips til mobiltelefoner.

Til sammenligning offentliggjorde Taiwan Semiconductor Manufacturing et fald i salg på 5,4 procent for den samme periode, i forhold til det samme kvartal året før.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job