Holger K: Magtmisbrug i medieforligsforhandlingerne?

DRs tidligere nyhedschef, Lisbeth Knudsen, har udtalt, at hun var udsat for trusler om licensskæringer under medieforligsforhandlinger. Nu er hun tavs, og det undrer Holger K Nielsen.

It- og teleordfører Holger K. Nielsen fra SF stiller nu spørgsmål ved, om medieforliget - herunder medielicensen - blev halet i hus via magtmisbrug fra regeringens side.

I DR2-programmet Chefredaktørernes Klub i lørdags kom det nemlig frem, at tidligere nyhedschef på DR, Lisbeth Knudsen, blev udsat for pression i forbindelse med medieforligsforhandlingerne.

- Der var der meget klare signaler om, at hvis jeg ikke gjorde det ene eller det andet i konkrete sager, så måtte jeg jo se i øjnene, at jeg var skyld i, at DR mistede licens, udtaler Lisbeth Knudsen blandt andet i programmet.

Magtmisbrug?

Og netop den udtalelse falder Holger K. Nielsen for brystet, da han anser Lisbeth Knudsen som en yderst kompetent og troværdig repræsentant fra pressen.

- Hvis det er sandt, så er det direkte magtmisbrug fra regeringens side, når man direkte prøver at påvirke indholdet i DR med økonomiske trusler. Det er dybt betænkeligt for en fri presse, siger Holger K. Nielsen til Computerworld.

Han opfordrer derfor Lisbeth Knudsen til at offentliggøre, hvem der var ophavsmand til pressionen, og hvad den gik ud på.

Derudover har han bedt justitsminister Lene Espersen (K) præcisere de juridiske aspekter i forbindelse med magtmisbrug.

Lisbeth Knudsen ønsker dog ikke på nuværende tidspunkt at kommentere yderligere på sine udtalelser fra tv-programmet.

- Jeg synes, det fjerner det principielle i sagen, hvis der nu begynder en jagt på, hvem der pressede på i hvilken sag. Det er jeg ikke interesseret i, forklarer hun.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S