Baltisk bande lænser danske banker for 2,6 millioner

Et netbank-angreb, som begyndte sidste efterår, har indtil videre kostet de danske banker omkring 2,6 millioner kroner. Alene i år har den baltiske bande bag indbruddet stjålet omkring en million kroner.

Omkring en million kroner er forsvundet fra danske netbanker i år.

Allerede i oktober sidste år advarede bankerne om et større phishing-angreb, hvor en e-mail med filen regning.exe gav netbanktyve adgang til kundernes computere.

Først nu er omfanget af angrebet ved at være tydeligt.

Finansrådet oplyser, at der sidste år forsvandt 1,6 millioner kroner i 22 indbrud – mens 98 forsøg blev afværget.

I år har der været 47 forsøg, og 14 er lykkedes, hvilket altså har givet tyvene omkring en million kroner i udbytte.

Det er især de to storbanker Danske Bank og Nordea som er blevet ramt af indbruddene.

Én bande står bag

Peter Kruse, sikkerhedsekspert i sikkerhedsfirmaet Csis, som for nylig blev hyret til at bekæmpe phishing for Finansrådet, fortæller, at der formentlig er tale om en enkelt bande, som står bag langt hovedparten af angrebene.

Han fortæller, at der formodentlig er tale om den samme bande, der har lænset Nordea i Sverige for omkring otte millioner svenske kroner.

– Der har været flere bølger og varianter af virussen, men det ser ud til at det i udpræget grad har været én bande, som står bag det, siger Peter Kruse.

Han forklarer, at sporene peger mod Baltikum, men han kan ikke komme med yderligere detaljer, da politiet efterforsker sagen.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car