Opkøbs-jægere i hælene på Infineon

Kapitalfondene kredser om den tyske chipproducent Infineon. Blandt andet har en af fondene i TDC-ejerkredsen kommet med et tilbud på selskabet. Men ledelsen siger indtil videre nej.

Europas næststørste chip-producent, Infineon, er kommet i søgelyset hos en hel stribe opkøbs-interesserede kapitalfonde, der er begyndt at cirkle rundt om det tyske selskab, skriver Financial Times.

Indtil videre er konkrete opkøbsforsøg blevet bremset af Infineons ledelse, der har afvist at støtte et salg af det børsnoterede selskab.

En markeds-kapitalisering af den store chipproducent vil efter alt at dømme udløse en pris i omegnen af 80 milliarder kroner, hvilket vil gøre opkøbet til det største foretaget af kapitalfonde i Tysklands historie.

Vil føre til afnotering

Samtidig vil opkøbet føre til afnotering af selskabet fra den tyske børs' såkaldte Dax-indeks.

Ifølge Financial Times har mindst tre kapitalfonde henvendt sig til Infineon som interesserede købere i det seneste halve års tid.

De har dog løbet panden mod muren hos Infineons ledelse, og indtil videre er ingen af fondene klar til at iværksætte et fjendtligt opkøbsforsøg.

Ifølge avisen er fondene CVC Capital Partners, KKR og Silver Lake Partners. KKR er også med i ejerkredsen bag TDC-ejeren, Nordic Telephone Company.

Infineons administrerende direktør, Wolfgang Ziebart, siger til Financial Times, at han fortsat er opsat på at restrukturere selskabet uden hjælp fra kapitalfonde.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec