Sony skærer ned for chip-udvikling

Sony vil over de kommende tre år skære ned for udviklings-omkostninger til selskabets chip-linie. Desuden skal der spare flere milliarder kroner ved at outsource produktionen.

Sony vil over de kommende år skære drastisk ned for de beløb, som selskabet pumper ind i udvikling af chips.

Nedskæringen kommer samtidig med, at Sony er ved at nå vejs ende i den store tre-årige omstruktureringsplan, der har haft til hensigt at beskære selskabets omkostninger med adskillige milliarder kroner gennem fyringer, fabriks-lukninger og frasalg af forretnings-enheder.

Samlet er ni fabrikker blevet lukket, mens 10.500 ansatte er blevet fyret som led i planen, der skal være fuldbragt til marts 2008.

Sony oplyser, at det endnu ikke er blevet besluttet, hvor meget udviklingsbudgetterne til chip skal beskæres, men den japanske avis Nihon Keizai Shimbun vurderer, at udviklingsbudgettet vil blive beskåret med 9,6 milliarder kroner.

Samtidig vil produktionen af kommende versioner af Cell-processoren blive outsourcet, hedder det. Cell-processoren anvendes i PS3-spilkonsollen, og Sony har planer om at anvende den i en stribe kommende produkter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S