Nokia vil have mobil tv ud til masserne med DVB-H

3GSM 2007: Nokias nye N77 skal få det brede marked til at kaste sig over mobil tv. DVB-H standarden er hemmeligheden, og Nokia tror selv på, at vi nu ser starten på en verdenssucces ala GSM-telefonien.

Artikel top billede

Barcelona: Når man træder ind i Nokias overdimensionerede stand på mobilmessen 3GSM, er det svært ikke at bemærke mobilgigantens fokus på mobil tv.

Overalt står salgsfolk og peger og fortæller om de små, finske vidundere, der snart vil gøre mobil tv til virkelighed for os alle.

Det viser i hvert fald Nokias eget kig i krystalkuglen.

Mobilt tv til masserne

Nokia præsenterede tidligere på ugen den nye N77, der med virksomhedens egne ord skal bringe det mobile tv ud til masserne.

- Vi forsøger at bringe mobil tv ind på mainstream-markedet med et design og en pris, der appellerer til flest mulige mennesker, siger Harri Männistö, der er leder af multimedieafdelingen i Nokias Nseries.

Den nye N77 benytter sig af DVB-H (Digital Video Broadcasting, Handheld), der bygger på tv-standarden DVB-T.

Det smarte er, at DVB-H kører uafhængigt af det almindelige telefonnet, hvilket betyder, at mobil tv’et ikke går ud over telefonens andre funktioner.

Går efter masserne

Efter at mobilindustrien nu efterhånden har forsøgt at få forbrugerne til at kaste sig over mobil tv i et par år, er et af de helt store samtaleemner for de nu over 60.000 besøgende på 3GSM i Barcelona, hvordan man får gjort mobil tv til et masse-fænomen.

Nokia sværger altså til DVB-H, der dog endnu ikke er lanceret i ret mange lande – ej heller i Danmark.

- Danmark er endnu ikke begyndt med DVB-H, men vi ser frem til, at også Danmark følger de lande, der allerede har udstedt DVB-H licenser, siger Harri Männistö fra Nokia.

Italien, Finland, USA og Vietnam er blandt de lande, der allerede er i gang med DVB-H, og det er også i de lande, at Nokia lancerede N77 i andet kvartal til en pris, der svarer til omkring 2500 kroner.

- Det er en telefon, der appellerer til et meget bredere publikum end nogen af de tidligere enheder. Det er den anden telefon, vi lancerer med DVB-H, og vi vil selvfølgelig gradvist øge antallet af telefoner med DVB-H.

Nokia: Det bliver ligesom GSM
Harri Männistö forklarer, at DVB-H i Nokias øjne er fremtiden.

Både fordi det er en gennemtestet standard med et lavt strømforbrug og høj billedkvalitet, men også fordi det er en åben standard, der allerede støttes af mere end 270 virksomheder i 35 lande.

- Nokia tror på, at DVB-H vil gøre mobil tv til et massemarkeds-fænomen. Med GSM har vi bragt mobiltelefonien ud til mere end to milliarder mennesker på planeten i løbet af de seneste 15 år. Vi ser DVB-H som en ligeså lovende teknologi, der vil blive implementeret på verdensplan, siger lederen af multimedieafdelingen i Nokias Nseries.

Harri Männistö tilføjer, at det - hvis vi antager, at DVB-H bliver det verdensfænomen, som Nokia forventer – kun vil koste syv euro at implementere DVB-H i en mobiltelefon.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job