Stor interesse tvinger ny borgerportal i knæ

Et radioindslag i morges fik 4.472 brugere til at besøge IT- og Telestyrelsens nye borgerportal, it-borger.dk, på en time. Det var mere, end portalen kunne bære. Nu er siden optimeret, lyder det fra styrelsen.

IT- og Telestyrelsens nye it- og teleportal, it-borger.dk, fik en hård fødsel klokken ni i morges.

Efter forretningsudvikler Jens Kristian Lorentzen fra IT- og Telestyrelsen havde været i radioavisen på P3 og fortælle om lanceringen af hjemmesiden, var interessen nemlig så stor, at sitet først kunne ses efter adskillige tryk på browserens genindlæsningsknap.

”Det er ret overrumplende. Men problemet burde ikke opstå igen, da vi har fået optimeret hjemmesiden til minimum 500 samtidige brugere,” griner kontorchef Morten Ellegaard.

Han peger dog på, at der i realiteten måske kan være dobbelt så mange samtidige besøgende på it-borger.dk.

Efter den første time havde portalen 4.472 unikke brugere, der tilsammen genererede 143.998 sidevisninger.

Hjemmesiden er forbrugerorienteret

Morten Ellegaard forklarer, at hjemmesiden henvender sig til de it- og teleinteresserede borgere, der også er forbrugerorienterede.

”Vi prøver ikke at løfte pegefingeren og være formanende med hensyn til, hvor farlig it- og teleindustrien er. Men søger i stedet på at give danskerne saglig indsigt i, hvilke muligheder de har på området,” forklarer han.

Som et eksempel peger han på både funktionerne Bredbåndmåleren og Teleguiden, hvor brugerne kan se, om vedkommende får det optimale for pengene.

”På Bredbåndmåleren kan den enkelte forbruger teste om man virkelig får valuta for alle de mange Megabit per sekund, som udbyderne lover. Også Teleguiden er helt ny, og er et meget vedkommende forbrugsværktøj i forhold til de beregningsmodeller, som teleselskaberne opstiller,” udtaler Morten Ellegaard.

På Teleguiden kan man via forskellige indtastede parametre såsom taletid og bredbåndstykkelse finde frem til den mest optimale teleløsning til hjemmet.

Der har dog allerede været kritiske røster fremme og stemple målemetoderne som uvidenskabelige.

”Ja, man kan godt snyde – men så snyder man sig selv. Vi anser værktøjerne som meget pålidelige til at måle ens eget forbrug med,” fortæller Morten Ellegaard.

IT- og Telestyrelsen satser på open source

It-borger.dk er den første portal, der er udviklet på Videnskabsministeriets nye open source-platform.

Det skyldes, at styrelsen gerne vil prøve kræfter med et proprietært og et open source CMS (content management system), og derefter sammenligne de to systemer i forhold til indkøb og drift.

På it-borger.dk har styrelsen udelukkende brugt et open source CMS til at styre indholdet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS