Storm-virus inficerer blogs og online forummer

En ny version af Storm email-virussen er ved at brede sig til blogs og bulletin-boards. Den poster et link, der henviser til et website, der udbreder ormen. Metoden bliver brugt af hackere, der laver økonomisk kriminalitet.

En ny version af Storm-virussen er begyndt at husere på nettet.

I december og januar blev ormen spredt gennem email. I løbet af de seneste dage er der dukket en variant op, der bruger inficerede computere til at placere ondsindede links på forskellige på blogs og bulletin boards.

Hvis din computer er inficeret, kan virusen tilføje ondsindet tekst til de beskeder, der bliver postet på blogs eller bulletin boards.

Den tilføjer teksten: ”Have you seen this?” efterfulgt af et link hvor der står ”freepostcards” eller ”funvideo.”

”Det nye er den måde, som virussen udbreder sig på. Den fylder websider op verden over med links til ondsindede programmer,” siger Dmitri Alperovitch, der er ledende forsker i Secure Computing og fortsætter:

”Når man klikker på linket, kan virusen blive downloadet til brugerens computer. Den bliver til en slags zombie. De kriminelle bag bot-nettet har nu fuld kontrol med computeren,” siger Alperovitch.

Hackerne bruger typisk de inficerede computere til at opsnappe bankoplysninger, fortæller Alperovitch.

De bruger også deres bot-net til at lave trafikpropper, der kan lukke kommercielle hjemmesider ned. Det bruges ofte sammen med pengeafpresninger af de kommercielle hjemmesider.

Tjek selv om du har virus

Visse virusprogrammer har svært ved at finde virusen, fortæller Alperovitch.

”Du kan finde ud af om du er inficeret ved at poste en besked på en blog eller et bulletin board, og se om din besked indeholder det ondsindede link,” siger han.

Brugerne regner typisk ikke med, at de er inficerede og folk, der læser blogs og bulletin boards kan blive narret til at tro, at de kan klikke på linket uden at få problemer.

”Fordi virussen ikke forsøger at ødelægge data på din maskine, så indser du måske først langt senere, at din maskine er inficeret.” siger Alperovitch

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S