KMD intensiverer sin SAP-udrulning til kommunerne

I 2007 og de kommende år vil KMD satse stort på SAP-baserede løsninger til dets kunder. Allerede i år regner selskabet med, at minimum fordoble antallet af SAP-baserede økonomisystemer ude i kommunerne.

KMD satser stort på SAP-udrulninger i kommunerne i 2007 samt i de kommende år.

Selskabet forventer, at mellem 15 til 20 kommuner i slutningen af 2007 vil have SAP-baserede økonomistyringssystemer mod de otte kommuner, der allerede i dag har valgt denne løsning.

Derudover regner vicedirektør Sten Davidsen fra KMD med, at omkring 30 til 40 kommuners administrative skoleløsninger samt mere end 60 kommuners lønsystemer vil blive omlagt til SAP-platformen i løbet af det kommende år.

Udmeldingen om SAP-satsningerne sker blot få dage efter, at KMD har fået blåstemplet sin samarbejdsaftale med den tyske it-gigant SAP hos Konkurrencestyrelsen.

Stor SAP-satsning

Selskabet har store planer for SAP-baserede systemer til endnu flere kommuner i den kommende tid.

"Idéen er at fremtidssikre vores applikationsløsninger ved at tage applikation for applikation og lægge dem over på SAP-platformen. Vi er allerede godt i gang i flere kommuner, og forhåbentligt vil flere komme til i de næste par år," fortæller Sten Davidsen fra KMD.

Han har selv været chef-forhandler på SAP-aftalen.

Og han forklarer, at selskabet i flere år har været i gang med at udarbejde løsninger til stort set alle kommunernes administrative systemer baseret på SAP.

"Vi har en stor portefølje af it-løsninger, som vi nu er ved at omlægge. Og det sker altså ikke på en uge eller to. Men vi er villige til at investere både tid og kroner i, at vi om nogle år er hundrede procent SAP-baseret," pointerer Sten Davidsen.

KMD sælger viden til SAP

Samarbejdet mellem KMD og SAP fungerer både sådan, at SAP leverer software til KMD og dets kunder, men også ved at KMD sælger viden om kommunale forhold til den SAP-selskabet.

"SAP er ved at standardisere en masse løsninger til forskellige forretningsområder. Og her kommer vi ind i billedet, da vi ved en masse om offentlig administration. Så vi kan dermed hjælpe firmaet med at tilpasse software til dette marked med vores generiske viden om kommunal administration, så SAP på forhånd kan forberede sin software så godt som muligt til kommunerne," siger Sten Davidsen.

Han påpeger dog, at alle kommuner langtfra er ens, og der i implementeringen altid vil foregå en masse justeringer, så løsningen passer til den enkelte kunde.

KMD vil dog fortsat være inde i udviklingsbilledet, da SAP's industrielle standardløsninger kræver en masse overordnede tilpasninger, såsom at systemet skal kunne håndtere dansk lovgivning.

"På den måde vil en større del af vores vedligeholdelsesomkostninger blive lagt over til SAP, da de forhandler direkte med den enkelte kommune eller anden offentlige myndighed," udtaler Sten Davidsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS