Lessig: Udvidede copyright-regler har ramt YouTube

Den amerikanske Højesteret kan have gødet jorden til Viacoms søgsmål mod Google YouTube, mener it-jura-guruen, Lawrence Lessig.

Artikel top billede

It-juraprofessoren Lawrence Lessig mener, at en ældre copyright-sag om Grokster har banet vejen for Viacoms søgsmål mod Youtube.

Det er højesterets kendelse fra 2005 i sagen Grokster mod MGM, der er ansvarlig for Viacoms nuværende søgsmål med Google, siger Lawrence Lessig, professor i jura ved Stanford University, i en kronik i New York Times, søndag.

Viacom sagsøgte i sidste uge Google for 5,6 milliarder kroner i skadeserstatning, fordi der på Googles gratis fildelingsside, YouTube, var blevet bragt nogle af Viacoms videoer uden tilladelse.

Viacom har anklaget YouTube for ”fuldstændig overlagt” at overtræde Viacoms copyright.

"YouTube er en betydelig, profitskabende organisation, der har opbygget en indbringende forretning ved at udnytte fansenes kærlighed til kreativt arbejde, alene for at gøre sig selv og Google rigere,” siger Viacom

Højesterets 2005-kendelse fandt Grokster og StreamCast Networks skyldige i overtrædelse af copyright-loven, fordi virksomhedernes brugere havde delt filer, der var dækket af copyrightreglerne.

"Retten udvidede copyrightreglerne i Grokster-sagen i et forsøg på at dække et ansvarsområde, der aldrig før er blevet anset som en del af copyrighten - nemlig det forkerte i at skabe teknologi, der kan misbruge copyrighten,” skriver Lawrence Lessing, der desuden gør opmærksom på, at kendelsen kom midt i kongressens politiske diskussion om præcis samme emne.

”Hvis Viacoms skal få medhold i sagen mod Google, skal virksomheden overbevise retten i, at YouTube er ansvarlig for at overvåge, at det indhold, der vises på siden, ikke overtræder copyrightreglerne. Men der findes et smuthul i den såkaldte 1998 Digital Millennium Copyright Act, som siger, at en serviceudbyder ikke er forpligtet til at overvåge sin side for at sikre at copyrightreglerne overholdes,” skriver Lawrence Lessig.

"Kongressen er selvfølgelig fuldstændig i stand til at forandre eller fjerne smuthullet og derved imødekomme Viacoms forhåbninger. Men Viacom ved, at der ikke er nogen politisk opbakning til de ændringer, som virksomheden er interesseret i. Derfor vender virksomheden sig mod en lovgiver, der ikke har brug for politisk opbakning: Højesteret,” skrev Lawrence Lessig.

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen