Svenskerne udskyder lov om internet-overvågning

De svenske socialdemokrater afviser et lovforslag, der vil give den svenske efterretningstjeneste mulighed for at aflytte og overvåge al kommunikation på internettet.

Artikel top billede

De svenske socialdemokrater stemmer nej til et lovforslag, der sigter mod at autorisere omfattende overvågning af e-mail og andre web-baserede kommunikationsformer.

Reelt set betyder det kun, at lovforslaget udsættes og ikke, at det tages permanent af bordet.

Socialdemokraterne er i opposition i det svenske folketing og kan i virkeligheden kun udsætte afstemningen om forslaget i et år.

Socialdemokraterne bliver støttet af De Grønne og Venstrepartiet

Al net-kommunikation

Loven vil i givet fald give Försvarets Radioanstalt (FRA) ret til at afkryptere al kommunikation på nettet, der krydser den svenske grænse.

Indtil for nyligt, var FRA et ret ukendt offentligt bureau, der lyttede til militære og diplomatiske radio-kommunikation fra hele verden.

Fra FRAs synsvinkel er internetovervågning en naturlig udvidelse af bureauets traditionelle arbejdsområde.

Bureauet insisterer på, at ”de slemme”, uanset om de er terrorister, spioner, politikere eller almindelige kriminelle, ikke bruger radio mere, men internettet i stedet.

Selv om talsmænd fra FRA har gjort, hvad de kunn,e for at overbevise den svenske befolkning om, at bureauet ingen interesse har i at læse private e-mails, har lovforslaget skabt tumult.

Kronikker og læserbreve fra hele det politiske spektrum udnævner lovforslaget til en overtrædelse af privatlivets fred.

Selvom initiativtageren til lovforslaget, Mikael Odenberg fra Moderaterne, kan regne med de fleste, hvis ikke alle regeringens medlemmer, er der en udbredt utilpashed omkring emnet

Risiko for misbrug

"Der er en helt åbenlys fare for misbrug af oplysninger,” siger Allan Widman fra Folkpartiet, som sidder i regering.

"Det her handler ikke kun om at tilpasse sig ny teknologi. E-mail er vor tids breve, så det favner bredere,” siger han.

Peter Eriksson fra De Grønne, som ikke er i regering siger:

"Vil vi virkelig gerne leve i et land, hvor staten har ubegrænset ret til at overvåge alt hvad vi foretager os? Kan vi stole på regeringen? Erfaring har lært os ikke at stole blindt på nogen.”

Kritikerne frygter at de informationer FRA indsamler ikke kun vil blive brugt af det svenske militær og diplomater, men at fortrolige oplysninger om svenske borgere kan sive ud til udenlandske efterretnings-tjenester.

"Vi kan ikke trække det her ned over de svenske borgere,” lød det fra Thomas Bodström, da han offentliggjorde, at han ville stemme imod lovforslaget.

"Loven forsømmer den universelle ret til at blive stillet for en dommer. Forsvarsministeren siger at der ikke bliver nogen praktiske forandringer, men han narrer ikke mig."

Lovforslaget er ikke dødt.

En parlamentarisk komite vil forsøge at udarbejde et kompromis der er spiseligt for majoriteten.

Hvis man skal dømme ud fra den ballade der har været i medierne og på svenske blogs, er det ene år oppositionen kan udsætte lovforslaget nok ikke nok til at køle gemytterne.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S