Vista går som varmt brød - Microsofts største sællert

Salget af Windows Vista går over al forventning. I februar blev der solgt 20 millioner licenser, hvilket er mere end dobbelt så mange, som XP solgte i samme periode. I Danmark ligger tallet mellem 75.000 og 84.000 licenser.

Artikel top billede

Vindows Vista sælges dobbelt så hurtigt som forgængeren XP.

Tilbage til artiklen: Microsofts Vista-eventyr - få overblikket.

Det nye styresystem fra Microsoft har taget markedet med storm.

I den første måned af applikationens levetid er der nemlig blevet solgt mere end 20 millioner licenser til programmet, oplyser Microsoft på selskabets hjemmeside.

Forbrugerudgaven af Windows Vista blev sendt på gaden 30. januar og tallene gælder fra lanceringsdagen og frem til 28. februar.

Til sammenligning solgte forgængeren Windows XP 17 millioner licenser i de første to måneder efter frigivelsen i 2001, hvilket i øjeblikket gør Vista til det hurtigst sælgende styresystem i Microsofts historie.

84.000 i Danmark

Microsoft ønsker ikke at oplyse, hvor mange eksemplarer, der er blevet solgt på det danske marked.

For at få en indikation af tallet, kan man besøge Foreningen af Danske InternetMediers statistikside, som følge fordelingen af, hvilke operativsystemer, som de unikke besøgende på danske websider benytter.

Den siger, at i uge 11 benyttede 1,862 procent af de besøgende på webstederne Vista.

I Danmark er der et sted mellem 4 millioner og 4,5 millioner computere, hvilket indikerer, at der er et sted mellem 75.000 og 84.000 maskiner, der benytter det nye styresystem i Danmark.

Nis Bank Lorenzen, divisionschef for Microsoft Windows i Danmark oplyser, at interessen indtil nu har været størst på forbrugersiden.

Han forventer, at virksomhederne først for alvor begynder at rulle Vista ud i løbet af et halvt år.

Tallene fra Microsoft inkluderer licenser solgt til pc-producenterne, direkte salg samt salg til forhandlere.

Tilbage til artiklen: Microsofts Vista-eventyr - få overblikket.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S