TDC fyrer 465 medarbejdere i år

Den store TDC-spareplan kræver nu sine første ofre. 465 medarbejdere fra TDC Totalløsninger vil miste jobbet inden årets udgang.

Artikel top billede

Koncernchef Jens Alders plan om at gøre TDC til en mere effektiv og mindre omkostningstung virksomhed kræver nu sine første ofre.

Det sker, når telegiganten i løbet af i år nedlægger 465 stillinger i TDC Totalløsninger. Selskabet oplyser, at det primært drejer sig om administrative stillinger.

Allerede i begyndelsen af 2006 meldte TDC ud, at antallet af de omkring 13.000 medarbejdere i Danmark skal reduceres med fem til syv procent om året.

Den plan ser Jens Alder ud til at holde fast ved.

- Når man er i et marked, hvor priserne falder og falder, skal man ikke sidde og håbe på, at der sker et mirakel. Man skal tværtimod satse på at øge effektiviteten og sænke omkostninger, så man også er finansiel sund i fremtiden, har Jens Alder tidligere forklaret til Computerworld.

Store omvæltninger

Det er i det hele taget nogle store omvæltninger, TDC gennemgår for tiden.

Tidligere på ugen meldte TDC ud, at de nuværende fire datterselskaber, TDC Totalløsninger, TDC Mobile International, TDC Services og TDC Mobil, med tilbagevirkende kraft er blevet fusioneret med moderselskabet, så der nu kun er tale om ét selskab.

TDC Kabel TV vil dog stadig være en selvstændig virksomhed.

Samtidig indebærer den store effektiviseringsplan, at TDC er i gang med at frasælge en del af de udenlandske selskaber, som ikke passer ind i moderselskabets fremtidige strategi.

Strategien er blandt andet, at man ikke skal satse på privatkunder i resten af Norden, og at de øvrige udenlandske datterselskaber skal ses som rene finansielle investeringer.

I januar i år valgte TDC således at sælge sit 100 procent ejede baltiske mobilselskab Bité til den private kapitalfond Mid Europa Partners.

Telmore-datterselskabet i Norge lukkede i sidste måned, og sidste år droppede TDC Easymobile i Storbritannien på grund af dårlige regnskaber.

Det samme skete med Easymobile i Holland, og kun i Tyskland eksisterer lavpriskonceptet fortsat. Her er det dog blevet omdøbt til Talkline.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S