Microsoft afliver rygter om at pensionere C5

Softwarekæmpen Microsoft maner alle rygter om, at det vil pensionere det mest udbredte danske økonomisystem, C5, i jorden. C5 bliver nu en del af Microsofts Dynamics-familie, men kun i Danmark og Island.

Godt 70.000 danske virksomheder kan ånde lettet op, da Microsoft optager det lille økonomisystem C5 i dets Dynamics-familie, der omfatter NAV (Navision), AX (Axapta), GP og SL.

Det betyder nemlig, at fremtiden er sikret for det suverænt mest populære økonomisystem i Danmark, da C5's indtræden i Dynamics-familien betyder, at Microsoft lukker op for pengeposen til udvikling og markedsføring af det lille økonomisystem.

Det bliver til fordel for både nuværende og nye kunder, mener produktchef for C5 i Danmark, Flemming Rand:

Glad og stolt

"Vi vil udnytte mulighederne i Dynamics-brandet til at styrke produktet og fremtidssikre det yderligere gennem øgede investeringer til gavn for vores kunder," siger han.

Han er "fantastisk glad og stolt over" at kunne præsentere Dynamics C5, siger han.

"Det viser med al mulig tydelighed, at der ikke er hold i rygterne om, at C5 skulle være blevet førtidspensioneret. Det har aldrig været tilfældet, og sådan bliver det bestemt heller ikke nu,” siger han.

Dermed henviser han til den usikkerhed, der har kredset om C5-produktet, siden Navision blev opkøbt af Microsoft for fem år siden.

Mange har frygtet, at C5 vil blive kørt ud på sidespor i softwarekoncernen.

"Nu slår vi fast med syvtommersøm, at det ikke er tilfældet. C5 er og bliver et satsningsområde for Microsoft," siger Flemming Rand.

C5's optagelse i Dynamics-familien er dog kun en lokal affære, da produktet fortsat udelukkende skal sælges på de danske og islandske markeder.

Så sent som i september i fjor blev C5 lanceret i en islandsk versionering.

Det satte gang i spekulationer om, at Microsoft ville satse på international ekspansion af C5, men de rygter manede Microsoft hurtigt i jorden.

Softwarekæmpen understregede dengang, at det alene havde lanceret C5 på Island, fordi de islandske virksomheder efterspurgte en enkel og fleksibel regnskabsløsning, og fordi Microsoft i Danmark i forvejen havde ansvaret for Microsofts produkter i Island.

Den næste version af Microsoft Dynamics C5, der bliver lanceret sidst på året, kommer til at hedde Microsoft Dynamics C5 2008 og vil blandt andet byde på endnu tættere integration med Windows Vista og 2007 Microsoft Office System.

Som en del af Dynamics-familien er Microsoft Dynamics C5 med, når Microsoft til oktober afholder den internationale Convergence 2007-konference i København.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo