Suns planer om Java-open source kører på skinner

Interview: Sun er på vej til at gøre alle virksomhedens Java-produkter tilgængelige under den samme licensaftale, General Public License (GPL), som Linux har. Teknologi-direktør Robert Brewin fortæller hvorfor.

Artikel top billede

Sun overvejer, om styresystemet Solaris skal gøres tilgængelig under GPL, fortæller teknologidirektør Robert Brewis.

Computerworld News Service: Sun Microsystems tekniske direktør, Bob Brewin, siger, at virksomheden vil diskutere virksomhedens open source-planer for Java ved den første CommunityOne-dag for udviklere ved JavaOne konferencen i San Francisco i denne uge.

I et interview med Computerworld siger Robert Brewin, at Sun er på vej til at gøre alle virksomhedens Java-produkter tilgængelige under den samme licensaftale, General Public License (GPL), som Linux har.

Han tilføjer, at virksomheden stadig spekulerer på, om den skal gøre styresystemet Solaris tilgængeligt under GPL.

Solaris kan på nuværende tidspunkt kun fås under Suns egen licensaftale, Community Development and Distribution License.

"Hvordan går det med Suns planer om at frigive koden til Java under licensaftalen GPL i næste måned?"

”For et år siden udtrykte nogle af Suns medarbejdere en del bekymring om, hvorvidt frigivelsen af Java-koden ville resultere i en forgrening af programmet og dermed et utal af inkompatible versioner.

Det er ikke sket endnu, og vi vil fortsat gøre vores yderste for at leve op til vores forpligtelser. Sidste år lovede vi, at vi ville frigive hele platformen omkring dette tidspunkt i år. Det løfte holder vi.

Der er altid en fare for uforudsigelige udfordringer, men vi har ikke set rigtig slemme forgreninger i forbindelse med frigivelsen af lignende programmer," siger Robert Brewin.

"Har brugerne stået bag nogle spændende modifikationer til den kode, der allerede er frigivet?"

”Ikke endnu.

Det hele er jo stadig ret nyt. Brugerne venter på, at de får hele programmet at lege med.

Jeg tror, at det mest spændende bliver, at se hvad der sker med Linuxs platform, hvilket er en af grundene til at GPL er sådan et fornuftigt valg.”

"Hvad bliver fokus for CommunityOne, og hvorfor er den tilføjet til JavaOnes dagsorden?"

”Udvikler-miljøet strækker sig jo langt ud over Java. Sun gør meget for at deltage i de forskellige miljøer og bygge open source tilbud.

Vi synes det var en god ide at dedikere en hel dag til udvikling – og ikke nødvendigvis med afsæt i Java. Og ideen er faktisk meget populær.

Vi har allerede over 2,000 tilmeldte. Punkterne på dagsordenen handler om alt fra sprog til Web 2.0, OpenSolaris og Linux.”

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S