ITEK: Selvstændig it-voldgift er en dårlig ide

ITEK forkaster tanken om at få både et it-klagenævn og en it-voldgiftsinstitution. Derimod arbejder organisationen på at få mere indflydelse på udpegelsen af mere it-kompetente dommere og skønsmænd i voldgiftssager.

Artikel top billede

Topm Togsverd kræver mere it-kompetente dommere.

Direktør i Dansk Industris it-sammenslutning ITEK, Tom Togsverd, ryster på hovedet over IT-Branchens forslag om en særskilt it-voldgiftsinstitution samt Forbrugerklagenævnets ønske om et it-klagenævn.

"Vi har for længst skrinlagt de planer om en særskilt it-voldgiftsinstitution og it-klagenævn. Nu arbejder vi i stedet sammen med Det Danske Voldgiftsinstitut om at få flere it-kompetente dommere og skønsmænd ind i voldgiftssager, hvor it-virksomheder er indblandet," siger Tom Togsverd.

I flere omgange har ITEK således diskuteret mulighederne med voldgiftsinstituttet for at påvirke valget af de dommere og skønsmænd, der bliver udpeget til sagerne.

"Vores initiativ skal forhindre de goddag-mand-økseskaft afgørelser, som vi tidligere har set i sager, hvor de involverede juridiske personer ikke har haft de fornødne it-kompetencer," forklarer Tom Togsverd.

Han understreger dog, at det ikke er nødvendigt med deciderede it-dommere.

It-kyndige på specielle lister

Tom Togsverd sidder selv med i det udvalg i Det Danske Voldgiftsinstitut, der arbejder på at få flere it-kompetente dommere og skønsmænd sat på it-sagerne .

"Helt konkret skal vi have udformet nogle lister med personer, som vi kan tage af. Det skal dog nok være nogle lange lister, så initiativet ikke fremstår, som at vi har en lille indspist skare til at afgøre vores sager," fortæller han.

Tom Togsverd erkender, at nogle udpegelser af eksempelvis dommere ligger uden for nogen former for påvirkning, da det kan være præsidenten for landsretten, som udpeger dommeren i en voldgiftssag.

"Men vi skal da alligevel have taget en dialog med disse retspræsidenter, så udpegningen ikke bliver fuldstændigt tilfældig," lyder det fra ITEK-chefen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen