Hotmail skruer op til to gigabyte

Hotmail opdaterer sine funktioner, men har stadig meget mindre lagerplads end Googles Gmail.

Ikke færre end 20 millioner brugere har hjulpet it-mastodonten Microsoft til at forbedre sin Hotmail-service, der går under navnet Windows Live Hotmail.

Blandt nyhederne i den nye service, der skal lanceres i 36 lande, er en opgradering til to gigabyte lagerplads, forbedret spamfilter og direkte adgang til Live Messenger fra Hotmailen.

Disse services har dog længe været at finde på konkurrenten Googles Gmail, som dog kan rumme 600 megabytes flere hilsner fra farmor eller børnebørnene.

Andre ændringer i den opdaterede Hotmail tæller også en tættere sammenkobling med et andet Microsoft-produkt, mail-programmet Outlook.

De godt 280 millioner Hotmail-brugere kan nu glæde sig over autoudførelse af af mail-adresser samt vælge et Outlook-skin, der både ligner og fungerer mere som mail-programmet.

Mulig mobilitet

Derudover er det muligt for brugere med mobil netadgang at logge på Windows Live Hotmail fra mobiltelefonen.

Og disse forbedringer er de naturligvis stolte af hos Microsoft, der har omtrent 1.389.000 danske brugere af Hotmail.

"De mange nye features og det nye brugerinterface i Windows Live Hotmail giver brugerne en helt ny oplevelse af den velkendte mailservice. Og samtidig har vi sikret fleksibiliteten, så man nu både kan tilgå sin mail fra mobil, web og fra mailklienten derhjemme,” lyder det i en pressemeddelelse fra Jens Storm Lernø, der er chef for Microsoft Online Services Group i Danmark.

Hvis man som Hotmail-bruger ikke selv vælger at opgradere til Windows Live Hotmail vil det ske automatisk inden for de kommende måneder.

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect