Hotmail skruer op til to gigabyte

Hotmail opdaterer sine funktioner, men har stadig meget mindre lagerplads end Googles Gmail.

Ikke færre end 20 millioner brugere har hjulpet it-mastodonten Microsoft til at forbedre sin Hotmail-service, der går under navnet Windows Live Hotmail.

Blandt nyhederne i den nye service, der skal lanceres i 36 lande, er en opgradering til to gigabyte lagerplads, forbedret spamfilter og direkte adgang til Live Messenger fra Hotmailen.

Disse services har dog længe været at finde på konkurrenten Googles Gmail, som dog kan rumme 600 megabytes flere hilsner fra farmor eller børnebørnene.

Andre ændringer i den opdaterede Hotmail tæller også en tættere sammenkobling med et andet Microsoft-produkt, mail-programmet Outlook.

De godt 280 millioner Hotmail-brugere kan nu glæde sig over autoudførelse af af mail-adresser samt vælge et Outlook-skin, der både ligner og fungerer mere som mail-programmet.

Mulig mobilitet

Derudover er det muligt for brugere med mobil netadgang at logge på Windows Live Hotmail fra mobiltelefonen.

Og disse forbedringer er de naturligvis stolte af hos Microsoft, der har omtrent 1.389.000 danske brugere af Hotmail.

"De mange nye features og det nye brugerinterface i Windows Live Hotmail giver brugerne en helt ny oplevelse af den velkendte mailservice. Og samtidig har vi sikret fleksibiliteten, så man nu både kan tilgå sin mail fra mobil, web og fra mailklienten derhjemme,” lyder det i en pressemeddelelse fra Jens Storm Lernø, der er chef for Microsoft Online Services Group i Danmark.

Hvis man som Hotmail-bruger ikke selv vælger at opgradere til Windows Live Hotmail vil det ske automatisk inden for de kommende måneder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere