Microsoft klar med nyt lir til gamle programmer

Der er nye versioner på vej af både Messenger, Live Mail og Microsofts blogger-løsning, Live Writer.

Computerworld News Service: Microsoft tester fortsat opdateringer af de forskellige Windows Live online service.

Blandt andet er en opdatering på vej, af den applikation virksomheden udgav sidste år, der giver brugeren mulighed for at blogge på flere platforme samtidig.

”Beta-versionen hedder Windows Live Writer og giver brugeren adgang til løbende stavekontrol, muligheden for at tilføje kategorier og tabeller og en mere brugervenlig måde at behandle billeder på,” fortæller Nick White, der er produkt-administrator på Microsofts Vista-hold.

Microsoft udgiver desuden beta-versioner af virksomhedens instant messenger og mail-program.

Beta-versionen af Windows Live Messenger 8.5 er nu officielt på vej og er eftersigende designet, så den matcher Vistas brugerflade, Aero.

Windows Live Mail er også på vej i en betaversion, som skal afløse Windows Mail, der er indbygget i Vista og Outlook Express på XP.

Den nye version af mailprogrammet indeholder blandt andet en ny brugerflade, der ligner andre service i Windows Live og giver desuden brugeren mulighed for at synkronisere med deres Hotmail-konto.

Det nye mailprogram rummer også en offline mail, et regnskabsprogram, mere sikkerhed, lettere foto-deling og en masse andet lir.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen