Kinesisk søgemaskine-kæmpe på vej til Europa

Kinas mest populære søgemaskine, Baidu.com, er på vej til Europa, hvor selskabet håber at få fat i især de yngre net-surfere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den største søgemaskine i Kina, Baidu, er på vej til Europa.

Baidus udvidelse til Europa vil efter alt at dømme blive annonceret af Baidus økonomiske direktør, Shawn Wang, ved Nasdaq-konferencen i denne måned, skriver Storbritanniens Sunday Telegraph i en reportage.

The Sunday Telegraph afslørede ikke detaljerne i Baidus planer og heller ikke, hvornår virksomheden i givet fald vil være klar med en europæisk version af søgemaskinen eller hvilket sprog, den bliver på.

Avisen antyder dog, at søgemaskinen primært vil være henvendt til de yngre internetbrugere, og at den skal ses som et forsøg på at konkurrere med Google i Europa.

Japansk version

Baidu lancerede tidligere på året en japansk version af søgemaskinen, som var virksomhedens første søgemaskine udenfor Kina.

På trods af et budget på omkring 83 millioner kroner til den japanske søgemaskine, kom de fleste af søge- maskinens første brugere alligevel fra Kina.

De kinesiske brugere var primært på jagt efter porno, hvilket er censureret væk i den kinesiske version af søgemaskinen.

Som respons på denne tendens blokerede de kinesiske myndigheder i april adgang til den japanske version af siden.

I skrivende stund er den japanske version af Baidu ikke tilgængelig fra en kinesisk computer.

Oversat af Ditte Thøgersen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S