Strid i Venstre om salg af KMD

Regeringspartiet Venstre er i strid med sig selv om salget af KMD. Formanden for KL, Venstre-borgmesteren Erik Fabrin, ville helst lade være med at sælge.

Trods udsigt til milliarder af kroner til kommunerne trækker salget af KMD ud.

KLs formand, Venstre-borgmester Erik Fabrin, har længe været imod et salg af virksomheden.

Formanden er stadig ikke overbevist - til trods for at hans partifæller i regeringen sidste år lavede en lov, som forpligter KL til at sælge.

"Jeg har ikke ændret mening. Der er kommet en lovgivning, og den skal vi i kommunerne også rette os efter," konstaterer Erik Fabrin og forklarer, hvorfor han er imod et salg:

"Jeg beklager stærkt, at kommunerne ikke kan operere med deres stærkeste værktøj i en tid og verden, hvor en stor del af fremtidens effektiviseringevinster er knyttet til it."

Erik Fabrin mener, at kommunerne risikerer at sætte deres internationale førerposition over styr, når de tvinges til at sælge KMD.

"Vi er et lille land, og vi har en virksomhed, som har hovedfokus på dette lille lands offentlige sektor. Hvor forsvinder det fokus hen, når vi sælger KMD," spørger han.

Må følge loven

Erik Fabrin forholder sig først og fremmest til den lovgivning, der i løbet af de næste fem år vil tvinge kommunerne til et salg. Hvad enten de vil eller ej. Og KL-formanden lyder ikke imponeret, når han beskriver lovgivningen

"Loven forbyder kommunalt ejede virksomheder at udnytte synergieffekter, som er et vigtigt konkurrenceparameter," siger han.

Loven betyder, at kommunerne ikke må eje en virksomhed, som henter mere end 25 procent af omsætningen uden for det kommunale område. Et tal som Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD, forventer, at virksomheden runder i år.

KMD har en dispensation for loven, som betyder, at et salg senest skal være på plads til 2012. Det gør dog ikke Erik Fabrins holdning til lovgivningen mere positiv.

"Det er helt grinagtigt defineret, så omsætning fra staten ikke tæller sammen med det kommunale," forklarer han.

Og selv om der måske i en overgangsperiode kan være tale om delt ejerskab, er der ikke tvivl om, at kommunerne skal give fuldstændig slip på KMD.

"På den mellemlange bane er der ingen tvivl om, hvordan det her kommer til at se ud med den lovgivning, der er i dag" lyder det fra Erik Fabrin, som ikke lægger skjul på, at han ville foretrække en anden lovgivning frem for et salg.

Computerworld har i sammen med HK Kommunalbladet sat fokus på it i kommunerne i forbindelse med kommunalreformen. Læs mere om det forestående KMD-salg i den trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S