Google-boss lover at beskytte privatlivets fred

Reportage: Google-topchef Eric Schmidt holder milliarder af data om Google-brugerne tæt ind til kroppen. Googles forretning afhænger af, at han passer godt nok på deres private data.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Paris: Hvem er bange for den store stygge Google? Hvem er bange for den store stygge ...

Ikke mange, er svaret på spørgsmålene i den let omskrevne børnesang. Brugerne strømmer stadig til Googles søgemaskine og andre produkter.

Men selv om Google har lovet at slette data på de søgninger, som brugerne foretager, efter 18 måneder, har det ikke dulmet EU-Kommissionens skepsis. Her mener man stadig, at der er plads til at forbedre beskyttelsen af brugernes private oplysninger, bredt betegnet som privacy.

Og på gårsdagens pressemøde i Paris pointerede Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, at emnet er øverst på hans dagsorden.

"Det er en legitim bekymring, som vi er meget opmærksomme på. Vi har for alvor problemer, hvis folk taber tilliden til os. I realiteten er brugerne blot et klik væk fra at skifte til den nærmeste konkurrent," sagde Eric Schmidt.

Kommet for at blive

Han erkendte, at privacy-diskussionen ikke vil fordufte foreløbigt.

Og meget tyder på, at han får ret.

Ikke bare EU ser nærmere på Google, også organisationen Privacy International har kritiseret Google for ikke at tage privacy alvorligt nok.

Faktisk rangerede organisationen Google som den dårligste til at beskytte brugernes privatliv ud af 23 forskellige internetselskaber.

Eric Schmidts argument er, at Google i modsætning til andre har valgt at være åben med, hvor længe virksomheden beholder følsomme persondata.

Stærkeste på sit felt

Men chef Eric Schmidt står trods den kritik i dag som den stærkeste mand på sit felt.

Hvis nogen skulle være i tvivl, så blev der i går sat to tykke streger under det facit, da Terry Semel i mandags annoncerede, at han træder tilbage som topchef for konkurrenten Yahoo.

Afgangen er en klar konsekvens af, at Yahoos aktionærer er stærkt utilfredse med, at Google i den grad har overhalet den ældre rival.

Yahoos aktier faldt 35 procent sidste år, og virksomheden er i den grad sejlet agterud af Google. Ifølge nyhedstjenesten Bloomberg havde Google pr. 31. marts godt 65 milliarder kroner i kontanter og værdipapirer, hvor Yahoo ”kun” har samlet 17,4 milliarder kroner.

Som foreløbig sejrherre uddelte Eric Schmidt ros til Terry Semel, der efter hans mening har gjort et fremragende arbejde som øverste chef for Yahoo. Og han ville heller ikke give et faderligt råd til Jerry Yang i hans nye rolle som administrerende direktør for Yahoo.

100 journalister fra hele verden var mandag og tirsdag fløjet ind til Google Press Day i Paris, hvor blandt andet Googles administrerende direktør Eric Schmidt var hovednummeret sammen med de to stiftere af YouTube, verdens mest populære online videotjeneste, der i dag er en del af Google.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S