DR Update mangler tusindvis af seere

DR Update mangler 45.000 unikke brugere om ugen.

Artikel top billede

DR's to uger gamle tv-kanal DR Update mangler endnu en del seere for at leve op til sine egne målsætninger.

I den første uge havde knapt 155.000 unikke brugere klikket sig ind på kanalen, hvor der i gennemsnit var ialt omkring 30.000 brugere på kanalen om dagen. Alene på den første dag havde DR Update 86.695 seere.

Chefen på dr.dk, Nicolai Porsbo, kalder den første uges resultat for "tilfredsstillende", men efterlyser samtidigt flere seere.

"Vi skal gerne op og ramme 200.000 unikke seere om ugen og gerne 40.000 unikke brugere om dagen," fortæller han.

Lanceret på et dårligt tidspunkt

En af forklaringerne fra DR Byen på tallene, der ligger under forventningerne, ligger ifølge Nicolai Porsbo i lanceringstidspunktet for DR Update.

"Lige før sommerferien er traditionelt ikke noget godt tidspunkt for tv, internet eller nogle andre medier. Og oveni det så har der i sidste uge været strejke i et døgns tid på DR's nyhedsredaktion, hvilket jo heller ikke ligefrem hjælper," lyder det fra Nicolai Porsbo.

Han er dog fuld af fortrøstning for, at kanalen langsomt men sikkert vil vinde indpas i danskernes daglige nyhedsbillede.

"Det er jo som en radioavis med levende billeder, der giver et overskueligt billede på dagens vigtigste nyheder," siger han.

DR arbejder i første omgang på at kæde DR Update bedre sammen med dr.dk's øvrige artikler, så mediekoncernen på denne måde kan få flere seere på dens nye online tv-kanal.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS