Dell udskyder regnskab igen efter revisions-ballade

Dell mangler igen at aflevere en rapport til de amerikanske børsmyndigheder. Nasdaq truer med afnotering.

Computerworld News Service: Dell kan ikke aflevere kvartalsrapport over medarbejdernes pensioner til de amerikanske myndigheder til tiden.

Det er tredje kvartal i træk, at Dell kæmper med at få styr på virksomhedens revisionspraksis.

De manglende indberetninger har affødt en stribe af advarsler fra teknologi-børsen Nasdaq, der truer med at stoppe handlen med Dell-aktier.

Regnskabsproblemer

Virksomhedens problemer begyndte sidste år, da de amerikanske børsmyndigheder igangsatte en undersøgelse af Dells revisionspraksis.

For at leve op til myndighedernes krav har Dell iværksat en intern undersøgelse, som allerede har fundet tegn på dårlig forvaltning og regnskabsfejl.

Dell vil kun aflevere foreløbige rapporter, så længe undersøgelserne kører. Virksomheden har endnu ikke besluttet om det er nødvendigt at fremsætte tidligere givne oplysninger.

I sidste måned oplyste Dell, at den interne undersøgelse er ved at være afsluttet.

Taber markedsandele til HP

I mellemtiden ser det surt ud for virksomhedens resultater. Dell sakker yderligere efter rivalen HP målt på markedsandele.

For at genvinde profit besluttede Dell i maj måned at fyre 10 procent af virksomedens 88.100 medarbejdere.

Virksomheden er dog indstillet på at få indleveret de manglende rapporter.

"Ledelsen er opsat på at få løst de problemer, der er opstået i forbindelse med undersøgelsen, og der arbejdes grundigt for at indlevere de forsinkede rapporter så hurtigt som muligt.

Oversat af Christian Carlsen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg