Format-kaos får hårene til at rejse sig i national-arkiv

Hvad gør man, når man har 600 terabyte data lagret i hundredvis af forskellige formater, der ikke umiddelbart kan læses på en almindelig nutidig pc?

Computerworld News Service : Det britiske nationalarkiv, der blandt andet gemmer elektroniske dokumenter fra de offentlige myndigheder, bøvler med, at mange af dokumenterne er gemt i formater, der ikke kan læses på moderne computere.

"Forandringer i software og operativsystemer har gjort det umuligt at se formaterne i det originale format," siger teknologidirektør i National Archives, David Thomas.

Microsoft kommer til hjælp

Microsoft har tilbudt at hjælpe arkivet med Virtual PC 2007, som er et virtualiseringsprodukt, der gør det muligt at køre forskellige operativsystemer – som eksempelvis Windows 95 – på en enkelt computer.

Microsoft bidrager også med gamle versioner af Windows og office-programmer.

Teknologien giver brugerne mulighed for at se dokumenterne i den form, de blev skabt.

"Det giver kontekst og dybde," siger Microsoft-direktør Natalie Ceeney.

På længere sigt vil National Archive gerne have et internetbaseret system.

"Et yderligere skridt vil være at give brugerne mulighed for at se materialet via internettet," siger David Thomas.

Oversat af Christian Carlsen

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S