Format-kaos får hårene til at rejse sig i national-arkiv

Hvad gør man, når man har 600 terabyte data lagret i hundredvis af forskellige formater, der ikke umiddelbart kan læses på en almindelig nutidig pc?

Computerworld News Service : Det britiske nationalarkiv, der blandt andet gemmer elektroniske dokumenter fra de offentlige myndigheder, bøvler med, at mange af dokumenterne er gemt i formater, der ikke kan læses på moderne computere.

"Forandringer i software og operativsystemer har gjort det umuligt at se formaterne i det originale format," siger teknologidirektør i National Archives, David Thomas.

Microsoft kommer til hjælp

Microsoft har tilbudt at hjælpe arkivet med Virtual PC 2007, som er et virtualiseringsprodukt, der gør det muligt at køre forskellige operativsystemer – som eksempelvis Windows 95 – på en enkelt computer.

Microsoft bidrager også med gamle versioner af Windows og office-programmer.

Teknologien giver brugerne mulighed for at se dokumenterne i den form, de blev skabt.

"Det giver kontekst og dybde," siger Microsoft-direktør Natalie Ceeney.

På længere sigt vil National Archive gerne have et internetbaseret system.

"Et yderligere skridt vil være at give brugerne mulighed for at se materialet via internettet," siger David Thomas.

Oversat af Christian Carlsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere