Vi surfer i arbejdstiden

Mens vi egentlig burde arbejde, surfer næsten hver tredje dansker på nettet. Vi er ikke bekymret, lyder det fra arbejdsgivernes forening Dansk Industri.

Artikel top billede

Næsten hver tredje dansker er på nettet for at ordne private ting, når de egentlig burde arbejde.

Det viser en undersøgelse analyseinstituttet Userneeds har lavet for Computerworld.

Det er især mænd mellem 30 og 39 år, der bruger tiden på arbejdspladsen på andet end de bør.

Typisk 15-30 minutter

Undersøgelsen røber ikke, hvad der surfes efter på nettet.

Men hver femte dansker bruger 15-30 minutter om dagen på nettet til private gøremål i arbejdstiden.

Syv procent bruger 30 minutter til en time, mens én procent af befolkningen bruger 1-2 timer om dagen.

Afhænger af situationen

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri afviser, at det skulle være et problem set fra arbejdergiverens side.

"Det afhænger fuldstændig af situationen. De fleste har et job med en løn, og får de lavet det, de skal, gør det ikke så meget, at de går på nettet for at ordne private ting", siger han.

Det handler i høj grad om, at arbejdsgiver og lønmodtager må stole på hinanden. Flere virksomheder har en politik og retningslinjer på området, forklarer Tom Togsverd.

Han pointerer dog, at det også handler om image.

"Det ser for eksempel ikke særlig godt ud hvis medarbejdere fra Dansk Industri er inde på pornohjemmesider. Det vil give et minus i karakterbogen og vi vil betragte det som illoyalt", slutter Tom Togsverd.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S