Rygter: Apple kommer med en iPhone Nano

Rygterne om en billigere udgave af iPhone baseret på iPod Nano er begyndt at tage form. Apple har ifølge en finansanalytiker indgivet en patentansøgning på en multiterminal, der minder om den populære musikafspiller.

Apple har planer om at udvikle en billigere version af deres iPhone.

Den er planlagt til at komme på gaden i fjerde kvartal i år, og den bliver baseret på musikafspilleren iPod Nano. Det skriver Reuters.

Det er en analytiker ved navn Kevin Chang fra finansfirmaet JP Morgan, der har meldt sig på banen med flere rygter om en ny version af den netop lancerede iPhone.

Han henviser blandt andet til unavngivne kilder i forhandlerledet samt til en patentansøgning, som Apple har indgivet til U.S Patent and Trademark-kontoret, skriver Reuters.

Apple skulle ifølge Kevin Chang have indgivet en patentansøgning den 5. juli om en multifunktionel håndholdt enhed, med et rundt navigeringshjul i stil med det, man kan finde på en iPod Nano.

Halv pris

Kevin Chang siger, det er nærliggende at omdanne Nano til en telefon og forsyne den med en prisseddel på 300 dollar, svarende til 1638 kroner.

Det er halvdelen af, hvad den dyreste iPhone koster.

Hans udsagn bakkes op af en anden erhvervsalytiker, Gene Munster fra Piper Jaffray, der ligeledes er overbevist om, at Apple sender en billig iPhone på gaden i løbet af året.

Han mener, at overgangen til at bygge telefoner ind i terminalerne er et naturligt skifte i Appels produkter.

De to finansmænd er desuden enige om, at trods af den foreløbige salgssucces er iPhone forbeholdt et lille segment.

Den er for dyr, og derfor vil det være naturligt at følge iPhone op med et "light-produkt", der kan købes af endnu flere begejstrede Apple-fans, siger de.

Salget af iPhone går dog foreløbig ganske udmærket. I den første weekend blev der langet nemlig 700.000 enheder over disken.

Apples talskvinde Natalie Kerris, har ikke ønsket at kommentere de to udtalelser til Reuter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S