Priskrig med Intel koster AMD en mia. om måneden

AMD har tabt mere end en tre milliarder kroner i de seneste tre måneder.

Den blodige priskrig med ærkerivalen Intel koster chipproducenten AMD blodige tal på bundlinien.

I de seneste tre måneder har AMD tabt 3,3 milliarder kroner, som finanschef Robert Rivet til dels tilskriver priskrigen med Intel, som har fået prisen på chips på det internationale marked til at styrtdykke.

En stor del af underskuddet skyldes dog de omkring 720 millioner kroner, som AMD har bogført som udgift i kvartallet for købet i oktober af konkurrenten ATI.

Finanser skal forbedres

"Vi har faktisk haft solide fremskridt i kvartallet, men vi bliver nødt til at forbedre vores finansielle resultater," lyder det fra Robert Rivet.

Han peger på, at AMD fremover fortsat vil bestræbe sig på dels at nedbringe selskabets kapitalforbrug, dels at omstrukturere selskabet.

Den melding er blevet godt modtaget af aktiemarkedet, i det AMDs kursen på AMD-aktien er steget næsten fem procent trods meddelelsen om det markante milliard-tab.

I det tilsvarende kvartal sidste år fik AMD en indtjening på omkring en halv millaird kroner.

AMD åd markedandele fra Intel for blot halvandet år siden. Det skete, da blandt andre Dell tog AMD-chip ombord til selskabets computere. Det udløste priskrigen, da Intel som modtræk sænkede priserne markant.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S