Rygter om at HP vil købe Bull

Rygterne svirrer om at it-giganten Hewlett-Packard vil købe den franske system-integrator, Bull SA.

Computerworld News Service Hewlett-Packard nægter at kommentere oplysninger om, at virksomheden forhandler om at opkøbe den franske it-virksomhed Bull SA.

Bulls formand og administrerende direktør, Didier Lamouche, benægtede i går forhandlings-rygterne ved en pressekonference om Bulls seneste regnskaber.

"Vi har ingen formelle forhandlinger i gang med HP, og vi har heller ikke modtaget nogen formelle henvendelser fra virksomheden," siger Didier Lamouche.

Hos HP siger talskvinde, Emma McCulloch blot, at "HP ikke kommenterer rygter og spekulationer."

Nyheden om en mulig sammenlægning af de to virksomheder kom først frem den 26. juli på det franske magasin Capitals hjemmeside, hvor der stod, at Bull var vurderet til omkring 5,36 milliarder kroner.

Didier Lamouche udtaler desuden, at han i løbet af de seneste to år har tænkt, at et globalt partnerskab mellem Bull og en anden større it-virksomhed lyder fornuftigt, uanset om det er Bull, der køber eller bliver købt.

Didier Lamouche siger også, at han tror, at det er Bulls økonomiske forbedringer, der har tiltrukket HP’s opmærksomhed.

"Det, at alle tilsyneladende tror på det her rygte, siger noget om, hvor langt vi er nået, og at det er lykkedes os at transformere virksomheden i løbet af de seneste tre år," siger Didier Lamouche.

En HP-Bull aftale lyder dog ikke helt oplagt for Jonathan Eunice, der er analytiker hos Illuminata.

Bull integrerer systemer og hjælper kunder med at sammensætte en kombination af servere, datalagring, software og anden teknologi.

"Det er ikke sikkert, at det er noget, HP har brug for," siger Jonathan Eunice.

"Med Bull skal man kunne udpege nogle meget specifikke årsager til, at HP skulle være interesseret i at købe, men jeg kan ikke lige på stående fod komme i tanke om nogen gode grunde," siger han.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest