Microsoft opruster mod Google

Med et milliardopkøb tager Microsoft kampen op mod Google om annoncekronerne.

Computerworld News Service Microsoft har afsluttet opkøbet af online-annoncevirksomheden aQuantive og går nu for alvor ind i direkte konkurrence med Google og Yahoo om annoncemarkedet.

Microsoft har lagt 32,7 milliarder kroner på bordet for AQuantive, og det er virksomhedens hidtil største opkøb af en enkelt virksomhed.

I juli sagde direktør i Microsoft Steve Balmer, at Microsoft var på vej ind på blandt andet online-annoncemarkedet for at vinde stort.

"Vi bliver en reklame-virksomhed, og vi skal være i verdensklasse," sagde Balmer dengang.

Opkøbet af aQuantive er det seneste i rækken af virksomheder inden for online-annoncering, som Microsoft har købt.

Virksomheden har tidligere i år købt AdECN, der forbinder udbydere og købere af annonceplads på nettet, ScreenTonic, der leverer lokations-bestemte annoncer og Massive, der fokuserer på annoncer i computerspil.

Sidste år gik Microsoft i luften med adCenter-platformen, der giver virksomheder mulighed for at annoncere på Microsofts Live Search.

Den hektiske aktivitet viser Microsofts kamp mod Google og Yahoo om at kunne tilbyde den bedste annonceplatform.

Konkurrenter svarer igen

Google ligger dog ikke på den lade side. Virksomheden betalte knap 17 milliarder kroner i april for DoubleClick lige for snuden af Microsoft. I samme måned købte Yahoo Right Media for 3,7 milliarder.

Ifølge en rapport fra UBS Investment Research er Google stadig nummer et og tog 43 procent af markedet for online annoncer i 2006. Det samlede marked vurderer UBS til at være på godt 133 milliarder.

Oversat af Christian Carlsen

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS