Danske soldaterfamilier truet efter mobilaflytning

Familier til udsendte danske soldater er blevet truet og generet gennem telefonopkald og e-mails. Irakiske grupper har angiveligt opsnappet telefonnumre ved at aflytte danskernes lejr.

Dødstrusler over telefon og e-mails til danske soldaters familier er ved at blive undersøgt af forsvaret.

Tilsyneladende er telefonnumre og sms-beskeder blevet opsnappet af irakiske grupper. Numre, beskeder og sms'er er blevet opsnappet i flere tilfælde, skriver Nyhedsavisen i dag.

De danske soldater har, modsat deres britiske og amerikanske kollegaer, lov til at benytte deres egne telefoner, når de er udsendt på en operation.

Forsvaret stiller sikre telefonlinjer til rådighed, men forsvarsminister Søren Gade vil ikke forbyde de danske soldater at bruge egne telefoner.

Svær teknik

Hos sikkerhedsorganisationen DK-Cert mener Shehzad Ahmad, at det er svært at sige, hvordan aflytningen har kunnet lade sig gøre.

Han peger på, at der kan være tale om aflytning hos det irakiske teleselskab eller hos det danske selskab.

Hvis oprørerne opsnapper beskederne med en antenne uden for lejren, så findes der værktøjer, som gør det muligt på mellem to minutter og tre dage.

"Det er utroligt svært at sige, hvordan det kan lade sig gøre, fordi det meget handler om, hvilken antenne, de har haft, og om de er gået efter krypteringsnøglen eller forbindelsen," siger Shehzad Ahmad.

Han tilføjer, at selve typen af netværk også kan spille ind.

Det har ikke været muligt at få yderligere oplysninger fra Forsvarets Efterretningstjeneste her til formiddag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere