Retssag om overvågning i USA bliver måske droppet

En amerikansk domstol overvejer at blokere for en retssag mod et omstridt overvågningsprogram.

Computerworld News Service: En strid om den amerikanske stats overvågning af sine borgere kommer måske ikke for en dommer.

Den amerikanske borgerrettighedsgruppe Electronic Frontier Foundation – eller EFF – vil slæbe telegiganten AT&T i retten.

EFF mener, at virksomheden har samarbejdet med det nationale sikkerhedsagentur, NSA, om at overvåge telekundernes telefonopkald og e-mailtrafik uden at have dommerkendelser.

Men assisterende statsanklager Gregory Garre, som forsvarer den amerikanske stat i denne sag, mener, at en eventuel retssag vil afsløre følsomme kilder, metoder og operationelle detaljer om statens efterretningsarbejde.

Optrappet overvågning

Og denne indvending har givet pote i retssalen.

Resultatet af en over to timer lang høring er nemlig, at appeldomstolen i San Francisco vil overveje, om søgsmålet mod AT&T skal droppes.

Den påståede overvågning af telekunder er led i den optrappede overvågning af borgere, der blev sat i værk efter terrorangrebene 11. september 2001.

Men dommerne i appeldomstolen er gået meget hårdt til statens forsvarer, Gregory Garre, i spørgsmålet om, hvorvidt hensynet til statshemmeligheder overgår anklagerens ret til at få sagen prøvet ved retten.

Hvad er en statshemmelighed?

Dommer Harry Pregerson spurgte blandt andet til, hvordan en domstol skal afgøre, om noget, som regeringen hævder er en statshemmelighed, vitterligt er en statshemmelighed, hvis regeringen ikke en gang vil afsløre, hvad det er, der skal holdes hemmeligt:

"Hvem afgør, hvad der er en statshemmelighed? Er vi blot et gummistempel? Skal vi bare tage regeringens ord for gode varer?," spurgte Harry Pregerson.

Gregory Garre svarede, at domstolen skal være "yderst lydhør" over for noget, som regeringen anser for at være en statshemmelighed. Men han erkender samtidig, at det ikke er en "absolut lydhørhed."

Videredirigering af mails

Ifølge anklagerne fra EFF har et af AT&T’s San Francisco-kontorer videredirigeret internettrafik, inklusive e-mails og Voice Over IP-telefonopkald til NSA-personel, der overvågede netværkstrafikken i et separat lokale.

EFF’s advokat, Robert Fram mener, at den blotte videredirigering til et andet lokale, som var under NSA’s kontrol, er nok til at føre en retssag.

Han hævder desuden, at afdækningen af denne trafik ikke udgør nogen risiko for statens ret til at hemmeligholde visse følsomme oplysninger.

Statsanklager Gregory Garre svarede, at såfremt overvågningsarbejdet blev udført på baggrund af en dommerkendelse, har hverken staten eller AT&T handlet ulovligt.

Oversat af Pola Rojan

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension