Telebranchen: Internettet skal ikke begrænses

Telebranchen undrer sig over Fogedretten, der endnu en gang tvinger internetudbydere til at begrænse adgangen til internettet. "Det forslår som en skrædder i helvede," lyder kritikken.

Artikel top billede

Telekommunikationsindustriens direktør, Ib M. Tolstrup, efterlyser international indsats mod ulovlige sider på internettet.

Det er ikke i fogedretten, at IFPI skal tage kampen mod ulovlige musikbutikker.

Det mener telebranchen, der kritiserer den danske praksis med at lade fogedretten beordre udbydere af internet til at begrænse kundernes færden.

"Det ærgrer os som udbydere af et internet, der i sin konstruktion er anarkistisk, at vi skal regulere det. Der ser vi myndighederne, som dem der skal regulere på det område, fremfor at vi udbydere skal trækkes i retten," siger Peter Glüsing, pressechef i Telenor, koncernen bag Tele2 og Cybercity.

"Hvor går grænsen? Er det sådan, at Tele2 og Cybercity skal træde frem i fogedretten hver gang, der er en interesseorganisation, der mener, at en internetside skal lukkes?" spørger han.

Forslår som en skrædder i Helvede

Han bakkes op af formanden i brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien, Ib M. Tolstrup.

For selvom blokeringen muligvis sætter en stopper for mp3sparks, så er sitet blot 'en enkelt plet på leopardskindet', og masser andre sites kan fortsætte det ulovlige musiksalg.

"Lukningen forslår som en skrædder i Helvede, og skal der virkelig gøres noget ved det, så er det på internationalt plan, det skal gøres," siger Ib M. Tolstrup.

Allerede mens debatten rasede om blokeringen af Allofmp3 sidste år, overvejde organisationen at presse på for at få taget sagen op på internationalt niveau.

I sidste ende vendte tommelfingeren dog nedad, og branchens utilfredshed strandede der.

Løsning langt væk

Sidenhen har problematikken dog vakt opmærksomhed på internationalt plan, og lukningen af Allofmp3s skete i sidste ende efter internationalt pres på Rusland fra især USA.

Alligevel er der endnu meget langt mod en egentlig internatioal indsats, erkender Telekommunikationsindustriens direktør:

"Det siger enhver realistisk vurdering," siger han.

Indtil det sker, vil branchen dog fortsætte med at følge fogedrettens henstillinger.

"Vi er nødt til at tage det til efterretning, og den måde det bliver blokeret på er jo heller ikke overvældende vanskelig eller kostbar. Men det forslår ikke, og det er det værste ved det," siger Ib M. Tolstrup.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Core Banking

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job