Telebranchen: Internettet skal ikke begrænses

Telebranchen undrer sig over Fogedretten, der endnu en gang tvinger internetudbydere til at begrænse adgangen til internettet. "Det forslår som en skrædder i helvede," lyder kritikken.

Artikel top billede

Telekommunikationsindustriens direktør, Ib M. Tolstrup, efterlyser international indsats mod ulovlige sider på internettet.

Det er ikke i fogedretten, at IFPI skal tage kampen mod ulovlige musikbutikker.

Det mener telebranchen, der kritiserer den danske praksis med at lade fogedretten beordre udbydere af internet til at begrænse kundernes færden.

"Det ærgrer os som udbydere af et internet, der i sin konstruktion er anarkistisk, at vi skal regulere det. Der ser vi myndighederne, som dem der skal regulere på det område, fremfor at vi udbydere skal trækkes i retten," siger Peter Glüsing, pressechef i Telenor, koncernen bag Tele2 og Cybercity.

"Hvor går grænsen? Er det sådan, at Tele2 og Cybercity skal træde frem i fogedretten hver gang, der er en interesseorganisation, der mener, at en internetside skal lukkes?" spørger han.

Forslår som en skrædder i Helvede

Han bakkes op af formanden i brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien, Ib M. Tolstrup.

For selvom blokeringen muligvis sætter en stopper for mp3sparks, så er sitet blot 'en enkelt plet på leopardskindet', og masser andre sites kan fortsætte det ulovlige musiksalg.

"Lukningen forslår som en skrædder i Helvede, og skal der virkelig gøres noget ved det, så er det på internationalt plan, det skal gøres," siger Ib M. Tolstrup.

Allerede mens debatten rasede om blokeringen af Allofmp3 sidste år, overvejde organisationen at presse på for at få taget sagen op på internationalt niveau.

I sidste ende vendte tommelfingeren dog nedad, og branchens utilfredshed strandede der.

Løsning langt væk

Sidenhen har problematikken dog vakt opmærksomhed på internationalt plan, og lukningen af Allofmp3s skete i sidste ende efter internationalt pres på Rusland fra især USA.

Alligevel er der endnu meget langt mod en egentlig internatioal indsats, erkender Telekommunikationsindustriens direktør:

"Det siger enhver realistisk vurdering," siger han.

Indtil det sker, vil branchen dog fortsætte med at følge fogedrettens henstillinger.

"Vi er nødt til at tage det til efterretning, og den måde det bliver blokeret på er jo heller ikke overvældende vanskelig eller kostbar. Men det forslår ikke, og det er det værste ved det," siger Ib M. Tolstrup.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S