Se de 10 sjoveste iPhone-videoer

Som de første telefonregninger bliver omdelt til de mange amerikanske iPhone-entusiaster, tager vi en rundtur i de mange iPhone-videoer, der florerer på YouTube.

Computerworld News Service: Hvad er mere oplagt end at kåre de 10 sjoveste iPhone-videoer på YouTube og ellers glæde sig over, at man ikke lige har modtaget et økonomisk dødsstød af sin teleudbyder.

1. iStativet: Vi lægger ud med et kig på Apple-bossen, Steve Jobs, introduktion af det nyeste medlem af iFamilien.

iStativet er tilsyneladende et noget tvivlsomt produkt, men Steve Jobs gør alligevel sit bedste for at overbevise publikum om, at han har hørt, at produktet er "fuldstændigt troværdigt."

2. Bil-kørsel: Den næste film er en slags advarsel til folk som tror, at det er god stil at tale i sin iPhone, mens man kører bil.

3. …eller en almindelig mobil: (Opdatering: Videoen er nu fjernet fra YouTube.) Nummer tre er til dem, hvis regning rejser spørgsmålet om, hvorvidt man bare skulle gå til bare til den gode, gamle helt almindelige mobiltelefon.

4. Jeg er en Mac: (Opdatering: Videoen er nu fjernet fra YouTube.) Endnu en humoristisk duel mellem en almindelig mobil og en iPhone i stil med de legendariske "Jeg er en Mac, og jeg er en pc" -reklamer. (Opdatering: Videoen er nu fjernet fra YouTube.)

5. Barbering?: Ak og ve, hvis gejsten over iPhonens musik, internetadgang, opkaldsfeatures, læbestift og ostehøvl, allerede er ved at lægge sig igen.

6. Forfulgt?: iPhonen kan være meget nyttig, hvis du vil finde (læs: forfølge) dit livs kærlighed.

7. En bette en: Til de der tidligere var afhængige af "Crackberry," som måske længes efter en dosis af deres oprindelige substans, husk, at iPhone ikke kan vise film, hvilket automatisk – som denne bette en opdagede – medfører færre popcorn. Panik!

8. Sure Steve Jobs: Det kan få nogle frygtelige, frygtelige konsekvenser at gøre Steve Jobs gal i skralden – det viser denne video skræmmende tydeligt.

9. Be-be: Alle har ret til en iPhone!

10. Kan den blendes?: Endelig er der nogen, der stiller og besvarer et relevant spørgsmål om den der iPhone: Kan den blendes?

Oversat af Ditte Thøgersen

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS