Dansk spilproducent scorer million-aftale

Dansk computerspilsproducent skal producere 10 spil for den amerikanske mediegigant Warner Brothers. Værdien af aftalen ligger i omegnen af 100 millioner kroner.

Den økonomisk trængte Deadline Games har landet en aftale, der måske kan spæde lidt til i kassen.

Selskabet har indgået en aftale med Eidos om at udgive ti computerspil fra Hanna Barbera studierne, der står bag tegnefilm som Flintstones, Tom&Jerry og Yogi Bear. Hanna Barbera er ejet af giganten Warner Brothers.

Spillene skal produceres til en række forskellige platforme og ifølge Computerworlds oplysninger kan aftalen løbe op i en værdi på helt op til 100 millioner kroner.

Fantastisk aftale

”Det er en fantastisk aftale, der vil være med til at give os en helt anden vægt, når vi lancerer vore egne produktioner,” siger Chris Mottes.

Vil det redde jeres bundline?

”Bundlinen vil jeg ikke tale om, fordi det vil være ulovligt,” siger Chris Mottes. Han ønsker heller ikke at udtale sig om, hvor meget aftalen er værd for Deadline Games.

I sidste regnskab indkasserede Deadline Games et minus efter skat på 8,1 millioner kroner ud af en omsætning på 18,1 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere