It-konsulenter tager cyklen frem for bilen

Tema: Uanset vejrets tilstand tager de grønne it-konsulenter cyklen, når de skal ud til kunder. Tanken er grøn og respekten stor.

Artikel top billede

”Folk forbinder it-konsulenter med højrøvede slipsedrenge, der kører i BMW. Men når man ankommer på cykel i regnvejr, får man virkelig street respect af kunden,” fortæller konsulent og medstifter af de grønne it-konsulenter, Martin Birch.

De er grønne, er de. Og nej, det er ikke de grønne bude. Men de drøner af sted på samme måde på deres cykler fra kunde til kunde med tasken på ryggen og det rigtige tøj til det danske vejr.

Hverken regn, sne eller hagl kan stoppe de grønne it-konsulenter i at udføre deres arbejde – dog kan et par minus grader eller islag få dem til at tage toget eller bussen.

Højst er det blevet til et fald hen over styret på grund af en sandwich med masser af tilskuere og en tur op i en bil.

Når cyklerne ikke bliver brugt, står de pænt parkeret i indgangspartiet bag den store grønne port, hvor hovedkontoret ligger på fjerde sal i en loftslejlighed, der huserer seks ansatte i moderne minimalistisk stil i det indre København.

Street respect

”Folk forbinder it-konsulenter med højrøvede slipsedrenge, der kører i BMW. Men når man ankommer på cykel i regnvejr, får man virkelig street respect af kunden,” fortæller konsulent og medstifter af de grønne it-konsulenter, Martin Birch, der på en typisk hverdag kører ud til to kunder.

Det er kunder, der delvist har outsourcet it-driften til de grønne konsulenter, der betjener en gennemsnitsklient fem seks gange om året. Den største kunde - ud af cirka 350 - er en virksomhed inden for togdrift med 175 ansatte.

Om det drejer sig om fem eller 40 ansatte, handler det om, at it skal virke, når medarbejderne kommer på arbejde om morgenen.

Grøn tankegang

Martin Birch er en ud af fire rådgivere, der i dag er tilknyttet virksomheden. Ideen til konceptet fik han sammen med partneren, der begge har en grøn indstilling til livet.

”Vi er ikke græsrodsfanatikere, men bare grønne i måden at tænke på,” siger manden, der for tiden leverer rigtig mange printere af serien Xerox´s Phaser 8500/8550.

Den vel er det nærmeste, man kommer en økologisk printer - idet den anvender voks i stedet for traditionel toner.

Størstedelen af virksomhedens kunder bor i det indre København, men de grønne it-konsulenter betjener også kunder fra Hillerød til Grønland – dog ikke på cykel.

Hovedreglen er, hvis der er mere end 15 kilometer til en kunde, bliver de offentlige transportmidler brugt.

Alt fra lette printerproblemer til indviklede servere, der kan tage op til flere dage, bliver løst.

Gavn af forskellighed

Selv er Martin Birch uddannet købmand i Tyskland, men da han altid havde interesseret sig for it, tog han en standarduddannelse hos Microsoft, og siden har den grønne mand arbejdet med it hos forskellige virksomheder.

Dagligdagen på cyklen og de forskellige kunder, er Martin Birch meget glad for - selvom han med egne ord arbejder ”ikke mindre end 10 eller mere end 15 timer” om dagen.

”Det er et taknemmeligt job, hvor man den ene dag kan være en helt, men også være ham, der ikke kunne få det til at virke. Men man møder mange forskellige mennesker,” siger Martin Birch.

Han kan ikke undvære de erfaringer, virksomheden får af sine kunder fra forskellige brancher.

”Det gavner os, fordi vi netop får kendskab til forskellige behov og kan forudse de behov, der vil opstå om nogle år ,” fortæller han.

Virksomheden, som har eksisteret i tre år, arbejder uafhængigt af både hardware og software. Derfor bruger konsulenterne lige så meget Microsoft, som Linux og Open Source.

Virksomheden omsatte for knap 2 millioner kroner i 2006 og forventer at lande på 2,5 milioner kroner for regnskabsåret 2007.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS