Artikel top billede

I forbindelse med lanceringen af Nokias nye musiktjeneste, vil den finske mobilproducent også løfte sløret for en ny mobiltelefon, N81. Den bliver Nokias flagskibsprodukt inden for musiktelefoner

Nokia klar til største onlinesats i 10 år

Nokia er klar med en ny musiktjeneste, der skal tage kampen op mod Apples succesrige iTunes Store.

Verdens største mobilproducent, finske Nokia, vil senere i dag præsentere virksomhedens største onlinesats siden tjenesten Club Nokia gik i luften i 1998.

Det skriver avisen Financial Times.

Tjenesten, der præsenteres ved en event i London, er udset til at tage kampen op med Apples populære iTunes Store, der har sat sig tungt på markedet for salg af musik til download.

Lanceringen af musikbutikken følger Nokias udmelding i juni om, at virksomhedens afdeling for services fremover ville være en af producentens tre kerneområder.

Mindre udvalg end konkurrenter

Endnu er det meget sparsomt med oplysninger om Nokias nye musiktjeneste, men det står dog klart, at tjensten vil bygge videre på Loudeye, et amerikansk netmusik-selskab, som Nokia overtog for 360 millioner kroner for et år siden.

Det betyder, at Nokias butik vil starte med et mindre udvalg end konkurrenter som iTunes Store og Napster, der har henholdsvis fem og tre millioner stykker musik til salg. Nokias Loudeye-butik indeholder i omegenen af 1,6 millioner musiknumre.

Nokia vil desuden i forbindelse med lanceringen også løfte sløret for en ny mobiltelefon, N81. Den bliver Nokias flagskibsprodukt inden for musiktelefoner.

Næppe nogen god forretning

Det er sandsynligt, at Nokia har endnu flere netbaserede tjenester i støbeskeen.

Sidste måned overtog mobilproducenten for et ukendt beløb Twango, et socialt netværkssite. Og for nylig lancerede den finske virksomhed i al stilhed Mosh, der er et site for mobilbrugere til at dele indhold som mobil-film, -billeder og notater.

Nokias underskov af nye og kommende tjenster bliver dog næppe den store kilde til indtægter de kommende år, mener analytiker hos CCS Insight, Ben Woods.

"Deres services får ikke nogen større effekt på Nokias regnskab hverken i år eller næste år - men de har blik for det langsigtede," siger han til Financial Times.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere