Microsoft udskyder Windows Server 2008 igen

Udviklingen af Microsoft Server 2008 kan tage op til tre måneder mere end planlagt.

Computerworld News Service: Microsoft udskyder endnu engang lanceringen af den kommende Windows Server 2008. Den nye plan lægger op til, at serveren bliver frigivet til salg mellem 1. januar og 31. marts 2008.

Forsinkelsen skyldes et behov for yderligere test og betyder, at serveren muligvis ikke når at blive klar til Microsofts lanceringsevent i Los Angeles 27. februar næste år.

Ifølge planen byder eventen på Windows Server 2008, SQL Server 2008 og Visual Studio 2008.

Ironisk nok kan forsinkelsen betyde, at Microsoft ikke har noget at lancere den dag. Microsoft vil dog ikke aflyse eventen, hvor både kunder og samarbejdspartnere er inviteret.

SQL Server er planlagt til at blive udsendt mellem 1. april og 30. juni, og udsendelsen af Vision Studio 2008 er forventes i slutningen af 2007.

Helene Love Snell, produktchef i Windows Server-teamet, fortæller, at udviklingsteamet arbejdet målrettet på at nå at frigive serveren til salg inden lanceringseventen, men serveren bliver ikke udsendt, før den er klar, understreger hun.

Kan ikke tage stykker ud

Iagttagere mener, at Microsoft forholder sig pragmatisk til et stykke software, der først blev betatestet i 2005 og har lidt under utallige forsinkelser og manglende funktioner.

Testmatrixen er så stor, at man ikke bare kan tage stykker ud, fortæller analytiker Michael Cherry. Han mener, at Microsoft bare lægger stor vægt på at gøre det rigtige.

Andre mener, at forsinkelsen formentlig ikke vil betyde det store for virksomheder, men at den kan hjælpe med fremtidige klient- og serverlanceringer.

Man foretager nogle justeringer, og det er derfor, Windows Vista SP1 udkommer inden for samme tidsramme som Windows Server 2008, siger IDC-analytiker Al Gillen.

Microsoft fortalte i forbindelse med meddelelsen om server-forsinkelsen, at Vista SP1 vil blive udsendt i begyndelsen af 2008.

Al Gillen undrer sig også over, hvordan server-forsinkelsen vil påvirke de produkter, der er bygget på Windows Server 2008; virtualiseringsteknologi, Centro-serverne til mellemstore virksomheder og Cougar, der er kodenavnet for den næste version af Small Business Server.

Helene Love Snell fortæller, at forsinkelsen vil påvirke datoerne for udsendelse af Windows Server Virtualization add-on til Windows Server 2008, men ikke tidsrammen for deres lancering.

Hun tilføjer, at planen stadig er at have en WSV-beta klar til salg af Windows Server 2008 og at udsende virtualiseringssoftwaren senest 180dage efter den dato.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S