Zepto udvikler superhurtigt trådløst netværk

Den danske pc-producent Zepto er på vej med en notebook, der vil have hidtil usete muligheder for trådløst netværk.

Artikel top billede

Zepto er på vej med et trådløst netværk til hjemmet med hastigheder på op til 600 Mbit.

Zepto vil understøtte trådløse teknologier i de digitale hjem.

Derfor har selskabet fået udviklet et netværkskort, der giver mulighed for et trådløst netværk på til 600 megabit per sekund, hvilket vil være et af verdens hidtil hurtigste trådløse netværk.

Selskabet har testet netværkskortet i sine egne notebook-computere, og der er det kommet op på hastigheder mellem 450 til 600 megabit sekund, hvilket vil give mulighed for ekstreme hurtige trådløse netværksforbindelser.

"Dataoverførsler fra 450 megabit og opefter betyder, at vores kunder vil være blandt de første i verden som kommer til at opleve fuld HD kvalitet trådløst via deres notebook. Det er netop denne form for udvikling vi gerne vil være med til at fremme," siger Morten Kjærsgaard, som er underdirektør hos danske Zepto Computers.

Netværkskortet vil være tilgængeligt til alle firmaets notebooks.

Det trådløse hjem

Zeptos vision med de hurtige trådløse forbindelser er at digitalt indhold kan sendes rundt mellem alle hjemmets digitale apparater.

"Hvis man for eksempel spiller computer på notebooken, så kan man overføre signalet trådløst til fjernsynet. Eller hvis husets søn sidder ovenpå og ser fjernsyn, så kan forældrene trådløst hente hans signal ned i stuen. Vi tror, at det trådløse hjem vil skabe en lille revolution for forbrugerne, fordi det gør livet meget nemmere," siger Morten Kjærsgaard.

De trådløse overførsler kan eksempelvis foregå med lyd, billeder eller video.

Kan bruges med nettet i fremtiden

Han forklarer, at når der kommer internetforbindelser på 100 megabit vil det trådløse netværk også kunne bruges.

"Den effektive overførsel vil ligge på 200 megabit, fordi der trods alt vil være et tab, når overførslen er trådløs," fortæller Morten Kjærsgaard.

Zeptos notebook med det hurtige trådløse netværk bliver lanceret til december, hvor det også forventes, at D-link og Linksys er på vej med trådløse løsninger til de digitale hjem.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S