Fortovet kan ringe dig op

Den Intelligente Betonflise giver gammeldags fortov noget at tænke over.

Da du gik på arbejde i morges, lagde du da mærke til, at ingen af fliserne i fortovet lyste op for at vise dig vej, eller for den sags skyld ringede dig op for at fortælle, hvilken vej du skulle?

Betonfliser er håbløst gammeldags. Det eneste, de rigtig bliver brugt til, er, at beskytte dine sko mod jorden nedenunder.

Det har Lars Nørgaard Bjørn gjort op med, ved at opfinde Den Intelligente Betonflise. Flisen kan for eksempel ringe til din mobiltelefon, gennem et indbygget trådløst netværk, den kan lyse eller den kan bruges som alarmsignal.

Der er dog stadig visse lighedspunkter med den gammeldags dumme betonflise. Begge er lavet af beton og ingen af dem kræver, at der bliver sat en ledning i. For den gammeldags betonflise giver det sig selv. Den har ikke rigtig brug for elektricitet. Den ligger der bare og får den temperatur, som solen og jorden nu kan blive enige om.

Det er netop temperaturforskellen mellem jorden under flisen og luften over den, som er hemmeligheden bag lys og trådløs kommunikation i en betonflise. Flisen forsyner sig selv med elektricitet som den udvinder af den termiske energi så snart den placeres på jorden.

På togstationer har det længe været muligt for blinde, at finde vej ved hjælp af specialdesignede betonfliser, der med forhøjninger og forskellige overflader viser vej, advarer om trapper og lignende.

Den Intelligente Betonflise går et skridt videre og ringer den blinde op. Eller den kan lyse op og vise vej for de seende. På den måde skal den være med til at skabe tryggere og mere brugervenlige områder.

Lars Nørgaard Bjørn vandt Opfinderprisen på HI Industri 2007-messen for Den Intelligente Betonflise.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland