iPhone-abonnement koster over kr. 10.000

Når iPhone kommer til England vil mobiltelefonen alene koste næsten kr. 3.000, men med et 18 måneders bundet abonnement ryger regningen op mod 10.000 kroner.

iPhone lystne briter skal regne med at betale mellem 9.600 og 13.430 kroner alt efter hvilket abonnement, de vælger. I hvert fald hvis man regner prisen på mobiltelefonen og den 18 måneders bindingsperiode sammen. Hertil kommer eventuelle udgifter til ekstra samtaleminutter.

Teleselskabet O2 tilbyder som den eneste på det engelske marked Apples kulttelefon fra den 9. november 2007.

Og efter Apple indtil nu har fået solgt mere end en million af den nye mobiltelefon på det amerikanske marked, så er forventningerne høje på det britiske marked.

Apple satser på at erobre en procent af markedet i løbet af næste år.

Men en række britiske analytikere har sat spørgsmålstegn ved, om Apple ikke har prissat den nye mobiltelefon for højt til at nå et massemarked.

"At forlange 269 pund (2.868,65 kroner, red.) med en bindingsperiode er meget dyrt. Det er ikke prissat til det store marked," sagde James Barford, fra Enders Analysis, et medie- og teleanalyselskab til den engelske avis The Times.

Til sammenligning koster en tilsvarende smartphone som Nokia N95 lidt over 4.000 kroner for en bindingsperiode på de seks måneder, som det i Danmark er tilladt at binde kunderne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory