Aktiemarked lunken over for SAP's milliard-opkøb

SAP's aktiekurs oplevede det største fald i otte måneder efter buddet på 36 milliarder kroner for softwareselskabet Business Objects.

Aktiemarkedet tog ikke varmt imod SAP's planer om købe Business Intelligence-leverandøren Business Objects for 36 milliarder kroner.

Investorerne tvivler på, at købet af Business Objects kan øge SAP's indtjening på lang sigt.

SAP meddelte i går, at opkøbet vil reducere indtjeningen per SAP-aktie med en encifret procentdel i 2008, inden købet efter planen skal øge selskabets profit i 2009.

Investorerne var dog ikke overbeviste og sendte SAP's aktiekurs ned med 4,8 procentpoint i går. Det er det største kursfald SAP har oplevet i otte måneder.

I dag har SAP genvundet noget af det tabte, og aktiekursen er steget.

Investorerne var ikke overraskende anderledes positivt indstillet overfor Business Objects-aktien, der steg med 17,2 procentpoint i går.

Dermed landede kursen på 41 euro, hvilket er meget tæt på de 42 euro, som SAP har tilbudt for Business Objects-aktierne i milliardhandlen.

Førende spiller på markedet

Ved et investormøde afholdt i går eftermiddag slog SAP's topchef Henning Kagermann fast, at prisfaldet skal ses som en tidlig reaktion, der vil rette sig, når investorerne forstår SAP's strategiske overvejelser bag opkøbet.

Kagermann understregede ved samme lejlighed, at SAP med opkøbet bliver den absolut førende spiller på markedet for analytiske applikationer.

"Ifølge markedsanalytikere er den kombinerede markedsandel for SAP og Business Objects mindst 50 procent større end den næststørste på listen, når man ser på markederne for Business Intelligence, performance management og analytics," siger Kagermann.

Den næste på listen er amerikanske Oracle, der igennem længere tid har forfulgt en aggressiv opkøbsstrategi, hvorimod SAP hidtil primært har satset på småopkøb og organisk vækst.

Det får aktieanalytikere, heriblandt investeringsbanken Goldman Sachs, til at stille spørgsmålstegn ved, om SAP vil være i stand til at høste gevinsterne ved en tættere integration af de to virksomheder. De har ganske enkelt ikke prøvet det før i den skala.

Herhjemme skriver aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank i en markedskommentar, at opkøbet giver strategisk mening, da det vil styrke SAP's position i Business Intelligence markedet. Han finder samtidig opkøbsprisen på 4,8 milliarder euro fair.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS