Microsoft tilbyder 10 års softwaresupport

Tema: Efter Oracles model tilbyder Microsoft 10 års softwaresupport for kunderne til firmaets CRM- og ERP-produkter.

Computerworld News Service. Microsoft præsenterer Business Ready Customer Care – et tiltag der betyder store forbedringer af virksomhedens vedligeholdelses- og supportprogram til Microsoft Dynamics, ERP og CRM og applikationer.

Tiltaget til forbedring af kundesupport har tre fordele:

Det udvider den periode hvor Microsoft yder support på sine produkter med fem år; tilbyder mere kreative finansieringsmuligheder til købere af virksomhedens CRM- og ERP-produkter og lover at skabe et mere gennemskueligt miljø for sine channel partnere og deres kunder med hensyn til kommende opgraderinger og produkter.

Brancheanalytiker Josh Greenbaum, leder af Enterprise Applications Consulting, udtaler, at det at Microsoft tilbyder softwaresupport i yderligere fem år er en erkendelse af, hvor godt Oracles udvidede supportprogram fungerer for virksomhedens kundekreds.

Christine Bell, leder af global services product management for Microsoft Business Solutions, udtaler, at det nye Microsoft-program indebærer i alt fem års ’mainstream support’ på produkter og yderligere fem års udvidet support.

Josh Greenbaum mener, at den udvidede support er et klogt træk fra Microsofts side og udtaler, at Oracle har fundet ud af, at en udvidelse af supporten på deres programmer ikke betyder, at kunderne undlader at købe nye versioner.

Han tilføjer, at Oracle har et godt opgraderingsflow til trods for, eller måske på grund af, den udvidede support.

Med hensyn til finansiering tilbyder Microsoft nu flere muligheder, inklusive finansiering af omkostningerne til både hardware og software.

I marts 2008 præsenterer Microsoft også et program ved navn Smart Pay, som gør det muligt for kunderne at vælge, hvad deres månedlige betaling skal være det første år.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS