Virksomhederne ser penge i grøn it

Virksomhederne er begyndt at forstå, hvordan de kan tjene penge på at være grønne, siger Bernd Bischoff, direktør for Fujitsu Siemens, Europas største pc-fremstiller.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På Fujitsu Siemens' årlige event i München, VisIT 2007, fortalte Bernd Bischoff Computerworld UK, at firmaerne har indset, at de højere indkøbspriser for strømbesparende udstyr, opvejes af besparelserne i energiforbruget.

Han sagde, at et grønt image var attraktivt for virksomhederne, men i sidste ende handler det om bundlinjen, og det er her, grøn it kan være yderst tillokkende.

"En virksomhed bruger måske 2.200 kroner mere på en energibesparende pc, men genindtjener det på halvandet år på grund af lavere regninger.

I en stor virksomhed kan det let løbe op i besparelser på flere millioner kroner hver andet år," sagde Bernd Bischoff.

"Besparelserne ved effektive datacentre, kan let løbe op mange millioner kroner," sagde han.

Bernd Bischoff indrømmede, at pres fra regeringer, miljømæssig bevidsthed blandt aktionærerne og kunderne også spiller en rolle, når firmaerne skal overbevises om at udvise mere respekt for miljøet.

"En masse virksomheder vil hellere være med på den grønne bølge, end stå udenfor. Men nogle taler bare om det uden at gøre noget. Når de begynder at handle, vil de også se de reelle besparelser," sagde han.

Fujitsu Siemens siger, at 2007 vil blive husket som året, hvor grøn it endelig fik en central placering i virksomhedernes bevidsthed.

Firmaet påpegede, at de selv var en grøn virksomhed, der brugte mindre forurenende fremstillingsteknikker og genanvendte 98 procent af materialerne.

Dette betyder også et grønt samarbejde med distributørerne, med henblik på at nedbringe udledningen af drivhusgasser.

"Det er derfor, vi har vores produktion i Tyskland, selv om de fleste andre får produceret i Asien. Den store miljømæssige belastning på grund af transport og de høje oliepriser overstiger fordelen ved de billigere produktionspriser."

Oversat af Bo Madsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura