Er dine servere sårbare over for DNS-angreb?

Flere end halvdelen af alle internet name-servere tillader forespørgsler, der gør netværk sårbare over for cache-forgiftning.

Computerworld News Service: Opdagelsen er beskrevet i den tredje årlige undersøgelse af internet domain servere, der blev offentliggjort i denne uge af The Measurement Factory, der har foretaget undersøgelsen for DNS-udstyrsleverandøren Infoblox.

Undersøgelsen er baseret på en stikprøve, der omfatter fem procent af IPv4-adresserne - svarende til 80 millioner enheder - og har til hensigt at afsløre konfigurationer, der kompromitterer netværkssikkerheden og tilgængeligheden.

DNS-servere er en ofte overset, men vigtig del af infrastrukturen, der laver domænenavne, så som www.networkworld.com om til IP adresser som 65.214.57.165.

Hvis DNS'en ikke virker, vil det fremstå som om, netværket er nede. DNS-servere udfører domænenavn-oversættelser af internet-forespørgslerne.

Når DNS'en ikke fungerer, så virker e-mails, web-adgangen og flere andre ting heller ikke.

Sårbare

Den dårlige nyhed er, at over 50 procent af internet-navneserverne tillader tilbagevendende/gentagne forespørgsler, hvilket er samme procentdel som i 2006.

Forespørgslerne kræver en name-server, for at videresende søgningerne til andre name-servere.

Ifølge InfoBlox betyder det, at mange name-servere er sårbare overfor hackeres forsøg på at omdirigere trafikken. Endvidere kan serverne udnyttes til DNS-forstærkede angreb.

"På trods af den stigende indførelse af mere sikre DNS-systemer er systemer stadig udsatte.

Virksomhederne bør udvise større opmærksomhed overfor deres konfigurations- og implementeringsstruktur, der gør deres DNS-infrastrukturer sårbare overfor angreb og udfald," siger Cricket Liu fra Infoblox.

DDoS-angreb

Flere dårlige nyheder fremkommer, da det viser sig, at andelen af DNS-servere, der tillader 'zone-transfer til vilkårlige forespørgsler' er steget med to procent til 31 procent i 2007.

En sådan overførsel kan gøre duplikation af et helt segment af DNS-data fra en server til en anden muligt, og udsætte systemet for DDoS-angreb.

Undersøgelsen viser, at 75 procent af de undersøgte maskiner er miskonfigurerede, hvilket kan betyde udfald.

Undersøgelsen blotlagde også positive opdagelser. Brugen af BIND 9 steg med fire procent i 2007 til 65 procent, hvilket indikerer, at flere virksomheder anvender den nyeste og mest sikre version af denne open-source DNS-software.

Samtidig faldt brugen af BIND 8 med 5,6 procent. Undersøgelsen viste, at brugen af Microsoft DNS Server er faldet konstant. I år 2005, 2006 og 2007, anvendte henholdsvis 10, 5 og 2,7 procent Microsofts DNS-servere.

"For den generelle sikkerhed er det godt at se et skifte fra Microsofts DNS-servere til externe DNS'er, kombineret med den øgede brug af den seneste version af BIND, som er mere sikker," siger Cricket Liu.

Oversat af Bo Madsen.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job