Medison fremviser selskabets lavpriscomputer

Den svenske pc-producent Medison, har fremvist et eksemplar af deres meget omtalte billigcomputer. Computeren tegner lovende, men spørgsmålet er stadig, om den når frem til kunderne.

Artikel top billede

Medisons mål – men ikke løfte – er, at leveringen kommer i gang omkring årsskiftet.

Computerworlds svenske søsterside har fået adgang til at teste en discount-pc fra den svenske producent Medison, og testens hovedkonklusion er, at man får meget for pengene.

Tilbuddet fra Medison kom i sommermånederne og lød på en bærbar computer til en pris på bare 850 kroner.

Siden lanceringen har Medison flere gange optrådt i pressen med sin Celebrity-computer.

Først med firmaets udmelding om, at det kunne producere markedets billigste bærbare computer og siden med den manglende levering af produkterne.

Firmaet har nemlig ikke sendt en eneste maskine til sine kunder.

Nyt operativsystem

Den maskine, som Computerworld i Sverige har testet, ligner i modsætning til tidligere modeller, der er blevet præsenteret af Medison, en officiel maskine med logo og det hele.

Ifølge Joel Åsblom, der har haft maskinen med i testcentret, adskiller Medisons Celebrity sig ikke væsentligt fra andre laptop-modeller på konfigurationen – men naturligvis på prisen.

Samlet set tildeler han Medisons computer en tommelfinger, der vender opad, dog med forbehold for, om Celebrity rent faktisk bliver leveret.

Maskinen har tre USB-porte, dvd-brænder, indbygget trådløst netværk, højttalere og mikrofon.

Der er dog sparet på ram-klodserne, for Celebrity er kun udrustet med 256 megabyte ram. Det kan lade sig gøre med en Linux-platform, men maskinen holder ikke til en Vista-opdatering.

Styresystemet er blevet skiftet fra Fedora til Ubuntu, hvilket skulle blive det operativsystem, som kunderne nu kan forvente, at Medison Celebrity bliver udrustet med.

Den lille ram-mængde giver også begrænsede muligheder for multitasking og store jobopgaver, men det er vel ikke helt uventet for en computer, der koster mindre end en andengenerations spilkonsol.

Stadig intet nyt om leveringsdatoen

Siden 8. oktober har Medison erhvervet tre brasilianske virksomheder.

Der oplyses dog ikke direkte, hvad formålet med opkøbene er, eller hvad de opkøbte firmaer fremstiller. Medison har dog tidligere oplyst, at selskabet har en igangværende produktion af bærbare i Brasilien.

Computerworld i Sverige har været i kontakt med to repræsentanter fra den ellers medietavse virksomhed. Det drejer sig om Robert Klanjac og Erik Dietersson.

De to Medison-mænd holder fast i, at virksomheden nok skal levere produkterne til den aftalte pris.

Deres mål – men ikke løfte – er, at leveringen kommer i gang omkring årsskiftet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S