Artikel top billede

For stor og ensidig fokus på Razr, har nu kostet Edward Zanders posten som CEO i Motorola.

Motorola fyrer topchef Ed Zander

Motorolas topchef siden 2004, Edward Zander, er blevet fyret. Årsagen er dårlige resultater og for meget fokus på Razr-telefonen.

Det var tilsyneladende Motorola-topchefen Edward Zander lidt for ensidige fokus på Motorola-succesen Razr, der forleden fik bestyrelsen til at udskifte den mangeårige topchef med den interne kandidat Greg Brown på posten som CEO.

Det konkluderer flere analytikere om mobiltelefonproducenten, der især har haft en stærk position på det amerikanske marked.

Hvilede på succesen

Netop den tynde og moderne Razr-telefon var en kæmpe succes for Motorola, der solgte mere end 100 millioner eksemplarer af mobiltelefonen.

Imidlertid lykkedes det aldrig koncernen at udvide produktsortimenet. I stedet begyndte en indædt priskrig, hvilket skadede indtjeningen. Motorolas andel af mobiltelefonmarkedet er globalt faldet til en tredjeplads, efter Samsung og markedslederen Nokia.

Skal udnytte opkøb

Den nye topchef, Gregory O. Brown, der igennem fire år har været COO, skal nu finde en ny metode til at producere en stabil forsyning af nye mobiltelefoner, som både forbrugere og erhvervskunder finder attraktive, fastslår flere analytikere.

På erhvervssiden skal Brown udnytte at integrere produkter og services, som kommer fra divisionerne Symbol Technologies og Good Technology – to selskaber, der blev købt under Zanders ledelse – siger Chris Silva, der er analytiker hos Forrester Research.

Flere eksperter har stillet spørgsmålstegn ved, om Motorola i det hele taget har solgt produkter og services på så mange forskellige områder, at de slet ikke har været i stand til at lykkes nogle steder.

Munden for fuld?

"Investorer straffer dem, der vil gøre for meget på en gang," noterer Rich Smith, analytiker hos Motley Fool. Han anbefaler Motorola at skære ned på antallet af projekter eller frasælge divisioner.

Især det seneste år har været en udfordring for Motorola. Virksomheden nedjusterede forventningerne til indtjeningen i januar, og i slutningen af oktober meddelte virksomheden, at indtjeningen lå på 95 procent i forhold til tredje kvartal i samme periode i 2006.

Den toneangivende investor, Carl Icahn, begyndte allerede i foråret at kritisere Zander. I de seneste par uger har han opfordret Motorola til opsplitte selskabet i flere enheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere