Ny sundhedsminister fastholder it-kurs trods kritik

På trods af stribevis af eksempler på manglende eller dårlige it-systemer på landets sygehuse vil den nye sundhedsminister, Jakob Axel Nielsen ikke stramme kursen over for regionerne.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af danskerne mener, at sygehusenes it-systemer er gammeldags.

Mange har oplevet it som en årsag til problemer, når de har været patienter.

Tidligere er danskerne blevet lovet et effektivt EPJ-system skulle stå klar i 2005.

Deadline skubbet af den tidligere sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) ind til den helt forsvandt.

En ny mand overtaget opgaven. Sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) er heller ikke meget for konkrete udmeldinger.

”Med hensyn til EPJ så er jeg meget opmærksom på, at der skal ske noget. Den nøjagtige handlingsplan ligger ikke klar endnu – når den gør, vil vi også vide, om der skal sættes flere penge af til sundheds-IT,” siger Jakob Axel Nielsen og forklarer, at han har sundheds-it på dagsordenen.

”En af mine første opgaver som minister for sundhed og forebyggelse bliver at lancere en ny strategi for digitalisering af sundhedsvæsnet," siger han.

Sundhedsministeren vil formentlig også få travlt med at føre regeringens øvrige målsætninger igennem på sundhedsområdet.

Regioner: Vi er godt rustet
Hos regionerne tager man imidlertid situation roligt bedømt ud fra regionsformand Bent Hansens kommentarer.

”Det er selvfølgelig aldrig godt nok når patienter, pårørende og personale oplever, at IT giver problemer i stedet for at give den smidige og sikre behandling, som er intentionen og også det vi oftest oplever, siger socialdemokraten fra det midtjyske.

"Heldigvis sker der hele tiden fremskridt, men der er fortsat udfordringer som kræver fokus og store investeringer i de kommende år," forklarer han.

"Et godt eksempel på, at der sker noget er, at ejournal, som giver læger og borgere direkte adgang til deres journaler fra andre sygehuse, fra næste år bliver landsdækkende." siger han.

"Sammen med staten har vi desuden en ny strategi lige på trapperne, hvor fælles IT-løsninger og øget sammenhæng i hele sundhedsvæsenet er i centrum," forklarer han.

"Den vil være retningsgivende for de kommende års udvikling og investeringer i IT og med den fælles organisation Digital Sundhed til at løfte de største af opgaverne, er vi godt rustet." siger Bent Hansen.

Ingen jernnæve

Den nyudnævnte minister, hvis Konservative bagland helst havde set regionerne nedlagt og opgaven flyttet til staten, er forsigtig med de kontante krav.

”Der er behov for et styrket fælles offentligt samarbejde om digitalisering af sundhedsvæsenet og vi indgik sidste sommer aftale med Danske Regioner om at indrette det fremadrettede arbejde på området langt mere styret og fælles end hidtil," siger ministeren.

Regeringen kan dog blive presset til at gøre noget, hvis regionerne fortsat viser sig ude af stand til at løse problemerne.

Allerede for to år siden lovede Bent Hansen også en indsats på området.

"Vi skal sikre en ensretning. Det er tid til at skyde med riffel i stedet for med spredehagl, og det er vi helt på det rene med," lød det klare billedsprog fra dengang til computerworld.dk.

Og det lader da også til, at oppositionen er ved at tabe tålmodigheden med regionerne og samspillet med regeringen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS