It-investeringer vil bremse op i 2008

Udgifter forbundet med it vil stige langsommere i 2008 end i år, så regn ikke med guld og grønne skove i 2008. Analysehus ser dog visse åbninger.

Computerworld News Service Den globale vækst i it-udgifter vil være moderat på 5,5 til seks procent i det nye år, hvilket betyder et fald fra en vækst på 6,9 procent i 2007, vurderer analysehuset IDC.

”Der vil stadig være en positiv vækst, men branchen vil være lidt trykket i det kommende år," udtaler Frank Gens, IDC’s forskningschef.

Han betegner faldet som ”væsentligt."

Det er sandsynligt, at de amerikanske it-udgifter vil være særligt hårdt ramt med et fald fra 6,6 procent i år til tre-fire procent i 2008, siger Frank Gens.

Hardware rammes først

Det første område, der vil blive påvirket af nedgangen, vil være hardware, mens software er et eller to kvartaler bagud efterfulgt af en mere gradvis påvirkning af tjenesteydelser, vurderer IDC.

Analysehuset forventer, at it-leverandørerne vil øge deres investeringer i vækstmarkederne, som især Mexico, Polen og Tyrkiet, efterfulgt af Argentina, Columbia, Saudi Arabien, Thailand, de Forenede Arabiske Emirater og Vietnam.

Ifølge Frank Gens vil investeringerne i disse lande samlet set stige med 16 procent.

IDC forventer også, at web-gadgets vil stige hastigt, hvilket vil udvide det mobile internets rækkevidde og udfylde kløften mellem bærbare pc’er og smartphones, fortæller Frank Gens.

Det drejer sig om apparater, som IDC forestiller sig vil være på størrelse med en Palm eller lidt større og som vil kunne oprette forbindelse til nettet.

”Vi spår, at der vil blive introduceret massevis af disse apparater i 2008” fra en række leverandører, siger han.

Han mener også, Intel vil gøre et seriøst forsøg på at komme ind på det marked.

”Stort set alle” mobile netværksoperatører vil åbne deres netværk, ”dog langsomt og med håb om at opnå samme succes som Verizon Wireless,” siger Frank Gens.

Disse tiltag er en gentagelse af ”AOL versus the Web”-scenariet, der udspillede sig i 1990’erne.

AOL havde sin ”walled garden”, hvor det krævede medlemskab at få forbindelse til internettet og andre tjenester gennem AOL-portalen.

Men de mobile netværksoperatører vil opleve den samme situation som SOL – ”walled gardens imprison the gardener.”

IDC forventer også, at den dramatiske stigning i ustruktureret data på nettet – primært forårsaget af sociale netværk og brugergenereret indhold – vil drive brugen af tekstanalytikere, meningsforståelse og semantisk søgning for at få det til at give mening.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job