SF: Hold kommercielle interesser væk fra borgerkort

Folketingsvalg 2007: Borgerkortet skal ikke mudres til i kommercielle interesser. Ifølge SFs it-ordfører Hanne Agersnap bør sikkerhed og beskyttelse af private data veje tungere end økonomi.

Artikel top billede

Computerworld har bedt de nye og gamle it-ordførere om at svare på en stribe it-politiske spørgsmål. I de næste uger bringer vi løbende de svar, vi får.

I dag svarer SFs nyudnævnte it-ordfører Hanne Agersnap, der kommer fra en baggrund som ulandskonsulent på spørgsmålene.

Hvad mener du om at indføre et multifunktions borgerkort i Danmark, og hvor meget skal efter din mening samles?

"Jeg ville gerne have set et behov først og så derefter lavet en løsning. Jeg har endnu ikke helt set, hvor behovet er.

Det er især problematisk, hvis man blander for mange funktioner, og jeg synes slet ikke der skal være kommercielle funktioner. Der synes jeg at man har et stort problem.

Hvis der er nogen, som kan se en kommerciel interesse i det. Det store problem i at sammenblande interesserne er, hvem der kan se hvilke oplysninger. Hvis nogen kan knække så kan man få et utal af informationer fra sådan et kort."

Hvordan mener du, at politikerne bedst muligt kan bidrage til at undgå en digital kompetencekrise i Danmark?

"Kompetencer får man enten i skolen eller ved at bruge det i praksis.

It på skolerne og uddannelserne er fint, og det offentlige skal kunne forvente mere og mere brug af it, men jeg mener, at der er en grænse, når man vil presse folk.

Der er nogen, som ikke har så meget at gøre med uddannelsessystemet. Og der skal man se på efteruddannelse. Vi skal bare ikke udelukke nogen, fordi de ikke kan. "

Hvordan mener du, at politikerne bedst muligt kan sikre, at Danmarks sundhedsvæsen er i front med it understøttelse af sundhedssektoren?

"Og it kan understøtte så meget på hospitalet. Hvis du skal til noget ambulant på hospitaler, kan du jo opleve at du selv skal tage laboratoriesvar med videre.

Så skal lægen taste dem ind for at se en præsentation af historikken. Det er svært at forstå, at det ikke bare er sendt og præsenteret."

Hvad er for dig at se det vigtigste it-forskningsområde i Danmark? Hvilke områder skal der efter din mening satses på indenfor henholdsvis grundforskning og forskning/udvikling i samarbejde med erhvervslivet?

"Her jeg ny. Jeg kan sagtens fokusere på noget, jeg har læst om i medierne, men det vil ikke være seriøst. Det vil jeg have tid til at sætte mig ind, så jeg melder pas."

Hvad er dine tre vigtigste mærkesager på it-området?

Den første er privatlivsbeskyttelse. Det kan godt lyde lidt bagstræberisk, men det er et område jeg er bekymret for.

Det andet er at sikre mulighederne for udvikling ved at bekæmpe monopoler.

Det tredje hænger nok sammen med det andet, for det drejer sig om at udbrede kompatible standarder og jeg tror også, at open source kan være med til at sikre, at vi modarbejder monopoler. "

Hvornår brugte du sidst din digitale signatur - og hvor ofte bruger du den?

"Aldrig. Jeg har aldrig opdaget, hvad den kan løse for mig, og det er nok lige som med borgerkortet. Jeg kan stadig ikke se det store behov for mig."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S