Din klartone til fremtiden: Unified communications

Ville det ikke være rart, hvis fastnettelfonen kunne modtage mobilopkaldet, eller messenger-samtalerne kunne foregå fra din e-mail?

Tilbage til artiklen: Disse 10 teknologier vil forandre din fremtid.

20 procent af virksomhedernes PBX'er (omstillingsborde) leverer IP-telefoni, og mange flere virksomheder eksperimenterer med de nye muligheder for at forene en lang række kommunikationsformer i de enkelte applikationer.

Unified communications kommer dermed til at ændre alt:

”Det er næste generation af klartonen. Du har et overblik over, om den, du ønsker at kommunikere med, er til stede, og måske hvor og hvordan vedkommende er til stede. Efterhånden som det bliver muligt, vil virksomhedens kunder også forvente at kunne kommunikere med virksomheden på den måde,” vurderede Gartners danske senioranalytiker Henrik Zangenberg, tidligere på året.

Unified communications er en fællesbetegnelse for integrationen af vidt forskellige kommunikationssystemer, medier, enheder og applikationer.

Det kan dreje sig om både synkron og asynkron kommunikation som e-mail, instant messaging, IP-telefoni, whiteboarding, fastnet- og mobiltelefoni.

Kernetendenserne er ifølge chefanalytiker David Cearley fra Gartner, at al kommunikation i øjeblikket bevæger sig i retning af at blive IP (internet protocol)-baseret.

I den sammenhæng sker der et skift fra analoge til digitale teknologier.

Og endelig bevæger alting sig i retning af integration. Det betyder, at netværksressourcer som video, tale, sensorer og lagring af data smelter sammen i hidtil usete tjenester.

Ifølge Gartner kommer den første udvikling inden for Unified communications til at foregå på det personrelaterede område.

De næste to år vil fokusere på at sammenkoble services og isolerede serverløsninger til glæde for den enkelte medarbejder.

Den næste fase kommer til at dreje sig om, at en række samarbejdssystemer integrerer Unified communications til glæde for en arbejdsgruppe-orienteret anvendelse af Unified communications.

Endelig vil udviklingen efter 2010 gå i retning af den totale integration, hvor virksomhedernes forretningsprocesser bliver integreret med Unified communications.

I markedet kæmper IBM, Microsoft og blandt andre Dell om at få fat i det marked, som ifølge de fleste analytikere står foran en markant vækst.

Blandt produkterne er IBM’s Lotus Sametime, som via et samarbejde med Siemens tilbyder brugere muligheder for at integrere på tværs af både digitale og traditionelle telefonsystemer, og som gør det muligt at have adgang til tale, video eller data gennem flere forskellige applikationer.

Tilbage til artiklen: Disse 10 teknologier vil forandre din fremtid.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job